NSZZ „Solidarność” o projekcie ustawy o franczyzie: Niewystarczający krok w dobrym kierunku…

Regulacja funkcjonowania franczyzy w Polsce jest niezbędna. Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo własności przemysłowej skupia się na wzmocnieniu pozycji franczyzobiorców wobec franczyzodawców.
Niezbędne jest uszczelnienie ustawy regulującej handel w niedziele.

-W tym segmencie gospodarki występuje szereg patologii, w wyniku których tracą franczyzobiorcy i pracownicy, jak i budżet państwa – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” i dodaje, że dobrą wiadomością jest, że Ministerstwo Sprawiedliwości wreszcie przedstawiło projekt tzw. ustawy franczyzowej. Niestety projekt ten dotyka jedynie wycinka problemów wymagających uregulowania i całkowicie pomija kwestie istotne dla pracowników placówek handlowych funkcjonujących na zasadach franczyzy – mówi Alfred Bujara Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Aby rzeczywiście usunąć patologie występujące na rynku franczyzy w Polsce, projekt nowelizacji powinien wprowadzać zmiany nie tylko w Kodeksie cywilnym oraz ustawie Prawo własności przemysłowej, ale również w Kodeksie pracy oraz Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni.

Alfred Bujara przypomina, że kolejne sieci handlowe zamierzają zmienić model swojego funkcjonowania na franczyzę.

-W związku z powyższym konieczne jest rozszerzenie artykułu 23(1) Kodeksu pracy. Chodzi o to, aby w przypadku zmiany modelu funkcjonowania placówki handlowej na franczyzę, pracownicy tej placówki zachowywali ciągłość zatrudnienia oraz dotychczasowe warunki pracy i płacy. Niezbędne jest również uszczelnienie ustawy regulującej handel w niedziele i skuteczne objęcie ograniczeniami placówek działających na zasadzie franczyzy – przekonuje lider handlowców z NSZZ „S”.

-Należy również zwrócić uwagę, że szansę na zakończenie procesu legislacyjnego tzw. ustawy franczyzowej w obecnej kadencji parlamentu są bardzo niewielkie. Należy ubolewać, że ten niezwykle ważny projekt został przedstawiony tak późno i obejmuje tak niewielką część problemów związanych z funkcjonowaniem franczyzy w Polsce – podsumowuje Alfred Bujara.

Franczyza to działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem sieci, czyli franczyzodawcy. Zatem przedsiębiorca, który jest franczyzobiorcą działa we własnym imieniu, na własny rachunek, ale zgodnie z koncepcją określoną przez franczyzodawcę, jego know-how oraz koncepcję biznesu.
Na koniec 2020 roku największe sieci franczyzowe w Polsce (sklepy działające w formatach: franczyza, sklepy partnerskie i grupy zakupowe) to: ABC (Grupa Eurocash) z liczbą sklepów na koniec 2020 r. – 9141,
Żabka z liczbą sklepów – 7000, Livio z liczbą sklepów 3215, Lewiatan z liczbą sklepów na koniec 2020 roku – 3200, ODIDO z liczbą sklepów 2700, Rabat Detal (GK Specjał) z liczbą sklepów 2232 i Chorten, Sasanka z liczbą sklepów 2023. To te, które mają ponad 2 tys. sklepów.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej