Marek Lewandowski: „Proponowana kwota płacy minimalnej zadowala i spełnia nasze postulaty”

Kwota płacy minimalnej, którą usłyszeliśmy na 2024 rok, jest dla nas zadowalająca i spełnia nasze postulaty – ocenił rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski w Radiu Gdańsk.

Rada Ministrów w czwartek przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. – od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie do 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 27,70 zł. Od 1 lipca minimalna płaca wyniesie 4300 zł, a stawka godzinowa 28,10 zł.

– Kwota, którą usłyszeliśmy, jest dla nas zadowalająca – powiedział Lewandowski. Jak dodał, ten poziom płacy minimalnej w pierwszym kroku trochę się różni od tego, co postulowaliśmy, ale generalnie jest tak, jak chcieliśmy i ta kwota płacy minimalnej nas zadowala.

Podkreślił, że jest to ocena Solidarności, a nie innych związków zawodowych. Zapowiedział jednocześnie, że związek nadal będzie prowadził rozmowy, by osiągnąć minimum 20 proc. podwyżki na rok 2024 dla całej sfery finansów publicznych.

– Nie może dojść do sytuacji gdzie, po takim wzroście płacy, ponad połowa budżetówki będzie zarabiała płacę minimalną – zaznaczył. – Te podwyżki w budżetówce są również niezbędne i ten 20-procentowy wzrost to jest postulat, którego domaga się Solidarność – podkreślił Lewandowski.

W 2024 r. płaca minimalna zostanie podwyższona w Polsce dwukrotnie, by osiągnąć finalnie poziom 4300 zł brutto miesięcznie.

Źródło: Radio Gdańsk