List prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników obchodów 52 rocznicy Grudnia 1970 roku  w Gdyni

17 grudnia 2022

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów 52. rocznicy Grudnia 1970 roku w Gdyni

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na obchodach 52. rocznicy Grudnia 1970 roku w Gdyni. Łączę się z Państwem, składając hołd ofiarom, które poniosły śmierć wskutek brutalnych pacyfikacji protestów robotniczych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Pamiętamy, że zginęło wtedy kilkadziesiąt osób, z czego blisko połowa tutaj, w Gdyni, a ponad tysiąc osób zostało rannych. Pamiętamy też o tysiącach aresztowanych, bitych, zwalnianych z pracy i na różne inne sposoby szykanowanych uczestnikach wystąpień. Wszyscy oni są bohaterami wolnej Polski, bo to dzięki ich odwadze, determinacji i poświęceniu my, współcześni, żyjemy dzisiaj we własnym suwerennym państwie.

Grudzień’70 był jednym z najbardziej dramatycznych „polskich miesięcy”. Wydarzenia, które rozgrywały się wtedy na Wybrzeżu – zwłaszcza w Gdyni, Szczecinie i Gdańsku – ale też w wielu innych miastach i regionach, należały też do najgwałtowniejszych manifestacji przeciw zniewoleniu i wyzyskowi naszego narodu przez władzę, która nazywała siebie „ludową”. Demonstracje i strajki spontanicznie rozlały się po kraju, dając jasny wyraz powszechnej niezgodzie na łamanie podstawowych praw i szarganie godności ludzkiej. Reżim z całym okrucieństwem i bezwzględnością stłumił protesty, ale nie mógł sprawić, by Polacy wyrzekli się wolnościowych dążeń.

Masakry grudniowe zapisały się na trwałe w dziejach martyrologii narodowej. W pamięci naszej wspólnoty pozostają rozdziałem pełnym cierpienia i poczucia niesprawiedliwości, bo sprawcy zbrodni nigdy nie zostali ukarani. Po 1970 roku stało się jasne, że PRL jest państwem opartym na przemocy i służącym wyłącznie wąskiej grupie rządzących, która gotowa jest uczynić wszystko, aby tylko utrzymać swoją uprzywilejowaną pozycję. W tym sensie krwawy ciemny Grudzień położył kres mrzonkom o reformowaniu ustroju oraz otworzył drogę do powstania opozycji demokratycznej i wielkiego ruchu „Solidarności”.

Niech pamięć o ofiarach i wszystkich uczestnikach wydarzeń grudniowych, którym oddajemy dzisiaj cześć, będzie zobowiązaniem i inspiracją do pracy na rzecz naszej wolnej Ojczyzny. Chwała bohaterom!

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

List odczytał 17 grudnia 2022 r. o świcie przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 roku w Gdyni prezydencki minister i szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej