Bilans dialogu społecznego 2015-23, co jest jeszcze do zrobienia?

14 grudnia 2015 roku po raz pierwszy zebrała się Rada Dialogu Społecznego – nowe forum debaty pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i rządem. Pracodawcy, związkowcy i rządzący usiedli przy stole, aby wyciągnąć dialog społeczny ze stagnacji.

14 listopada br. w najnowszej audycji z cyklu realizowanym we współpracy z Regionem Gdańskim na antenie Radia Gdańsk rozmawiano o kondycji dialogu społecznego w Polsce. Gościem audycji red. Tomasza Sosnowskiego był dr hab. nauk prawnych Marcinem Zieleniecki, prof. Uniwersytetu Gdańskiego w Katedrze Prawa Pracy, w latach 2015-20 wiceministrem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rada Dialogu Społecznego zaczęła działać osiem lat temu. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została przyjęta 24 lipca 2015 r., weszła w życie 10 września tegoż roku. 14 grudnia 2015 r. pracodawcy, związkowcy i rządzący faktycznie ponownie usiedli przy stole dialogu, który pogrążał się w stagnacji od trzech lat.

Radę Dialogu Społecznego jest forum debaty na linii: związkowcy-pracodawcy-rząd zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski. Zaczęła działać już po kolejnych wyborach.

Koalicja PO-PSL dialog „zawiesiła w szatni”, torpedując prace Komisji Trójstronnej w latach 2012-15, ale i rządy Zjednoczonej Prawicy, podchodziły do dialogu społecznego z pewną rezerwą, która w perspektywie zbliżających się wyborów malała i doszło do porozumienia z naszym Związkiem w czerwcu br. Czy nowe rządowe rozdanie będzie rzutowało na stan dialogu? Czy jest jakiś złoty środek, lub inaczej – jeden zapis ustawowy, który mógłby, w ramach rozwiązań prawnych, ożywić dialogu społecznego w Polsce i uczynić z niego źródło prawa, nie tylko historycznych sentymentów powrotu do roku 1980 czy 1989?

Należy poszukiwać rozwiązań prawnych, które zachęcałyby strony dialogu do podejmowania i prowadzenia rokowań zbiorowych. Rada Dialogu Społecznego działa na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej. Na forum wojewódzkim działają Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Warto dbać, by nie były li tylko forum wystąpień i werbalnych popisów, tyle, że bez praktycznego znaczenia.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – kluczem do rozwoju”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej