Apel gdańskiej oświatowej „Solidarności” do premiera w trosce o zdrowie nauczycieli i uczniów

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku 14 października br. w Dzień Edukacji Narodowej wystosowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie radykalnych działań zmierzających do minimalizowania skutków epidemii w szkołach i placówkach oświatowych.

Domagamy się przepisów, które pozwolą dyrektorom na prawne egzekwowanie obowiązku zakrywania ust i nosa przez uczniów, pracowników szkoły, rodziców, interesantów. Ponadto zwracamy się o wprowadzenie nauczania hybrydowego (np. tydzień zajęć stacjonarnych, tydzień kształcenia na odległość), co spowoduje znaczne zmniejszenie liczby uczniów jednocześnie przebywających w szkole a tym samym w środkach komunikacji publicznej w związku z dojazdami do szkoły. Te decyzje mogłyby w pierwszej kolejności objąć uczniów klas starszych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy mogą samodzielnie przebywać w domach pod nieobecność rodziców będących w pracy.

Zwracamy także uwagę na konieczność skrócenia czasu oczekiwania na przeprowadzenie badania na obecność Covid-19 i jego wynik. Zbyt długi okres diagnozowania powoduje często bezzasadne przebywanie uczniów i ich rodzin oraz pracowników oświaty na kwarantannie lub izolacji. Te wszystkie działania mogłyby zdecydowanie pomóc w opanowaniu bardzo trudnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju i wpłynęłyby na obniżenie liczby osób zakażonych Covid-19. Nasz apel wynika z troski o zdrowie uczniów i pracowników oświaty

– czytamy w apelu.

– Koronawirus zagraża tak uczniom, jak i nauczycielom. Apelujemy w kontekście zagrożenia zdrowia, a nawet życia o rozsądek, o wzajemny szacunek i wypracowanie stabilnego, obowiązującego powszechnie systemu reagowania na pojawiające się zakażenia. Na dyrektorów szkół, które w zdecydowanej większości pozostają otwarte, nałożono dużą odpowiedzialność. Nie możemy tracić z oczu bezpieczeństwa miejsca pracy nauczycieli i innych pracowników szkół. W szkołach odbywa się nieunikniona transmisja wirusa. Szczególne ryzyko niesie przenoszenie wirusa przez dzieci, z natury skąpoobjawowe. Trzeba rozważyć hybrydowy sposób pracy szkół, aby minimalizując ryzyko zakażenia, zmniejszyć liczbę uczniów w budynku i w klasach – komentowała w rozmowie z nami w ostatnią środę Bożena Brauer, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdańsku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej