16 grudnia w Gdańsku: Grudzień 1970 – grudzień 2019. Obchody tragicznej rocznicy

W  grudnia 1970 r. w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników. W Trójmieście przygotowano obchody związane z 49 rocznicą tragicznych wydarzeń.

16 grudnia br. o godz. 10 na placu Solidarności przy pomniku Poległych Stoczniowców spotkało się kilka pokoleń. Byli więc uczestnicy wydarzeń grudniowych, jak Henryk Jagielski, który w grudniu 1970 współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a później na zebraniach związków zawodowych domagał się ukarania winnych strzelania do robotników oraz uczniowie, wraz z licznymi pocztami sztandarowymi, które otoczyły pomnik. A przede wszystkim przybyli, pod biało-czerwoną flagą, stoczniowcy. Zrezygnowali z przerwy w pracy i przyszli by oddać cześć zastrzelonym w Grudniu 1970 r.

Wojciech Książek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, przypominał o historii najnowszej PRL oraz robotniczych protestach od Poznania 1956 po stan wojenny z 1981 roku. Cytował przy tym m.in. św. Jana Pawła II, który w 2003 roku do delegacji NSZZ „S” apelował, że nie może zaniedbać troski o historię, tak bliską a jednocześnie tak odległą, przywołał słowa Napoleona Bonaparte: „Nie odpowiada się karabinami ludziom żądającym chleba” oraz fragment wiersza Czesława Miłosza umieszczony na pomniku:

Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
(…) Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić – narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.

Odczytany został apel poległych, a zgromadzeni odpowiadali: Są wśród nas! W intencji zabitych 44 robotników Wybrzeża i ich rodzin oraz osób represjonowanych modlitwę odmówił ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy, odwołując się do symboliki krzyża.

Z kolei o godz. 13 w Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Otrzymają je działacze opozycji wobec dyktatury z lat 1956-1989.  Odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Na Cmentarzu Łostowickim, około godz, 15:30, delegacja IPN złoży kwiaty i zapali znicz przed odnowionym grobem Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego, zastrzelonego w Gdańsku 17 grudnia 1981 r.

O godz, 16:15, zaplanowane jest zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na budynku byłego Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz przed pomnikiem Antoniego Browarczyka (org. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”).

O godz. 17 odprawiona zostanie rocznicowa msza święta w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, następnie jej uczestnicy i wszyscy, którzy zechcą oddać hołd, przejdą przed pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zostanie wygłoszony Apel Poległych, złożenie zostaną wieńce i kwiaty, zapłoną znicze.

ASG

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej