Odkrycie z Grudnia ’70 na gdańskim dworcu

Podczas prowadzonej przebudowy budynku dworca Gdańsk Główny robotnicy dokonali niecodziennego znaleziska. W jednej ze ścian umieszczona została butelka z notatką napisaną przez anonimowego pracownika na blankiecie telegramu pocztowego: „Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku”.

– Robotnicy Trójmiasta mieli odwagę upomnieć się o godne życie, o chleb, o wolną Polskę. Dzisiaj, odkrywając wiadomości z tamtych lat, dokładamy „cegiełkę” do wiedzy o zrywie, o czasach komunistycznych. Polskie dworce skrywają jeszcze niejedną tajemnicę z przeszłości. Dobrze, że spółka PKP dba o te elementy historii, o te „cegiełki”, opowiadające historię Polski i łączy je z nowoczesnymi rozwiązaniami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Odkrycie butelki z notatką upamiętniającą Grudzień ’70 w 50. rocznicę tych tragicznych wydarzeń to kolejne świadectwo tego, że dworce PKP, podobnie jak zamki, pałace czy twierdze, również są niemymi świadkami historii, a tym przypadku tej najnowszej, zmieniającej losy współczesnej Polski – dodaje Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Fot. PKP

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej