Jakie przepisy regulują zasady BHP przy czyszczeniu i malowaniu natryskowym?

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym to przedmiot regulacji nowego rozporządzenia ministra rozwoju i technologii. Nowe zasady BHP w tym zakresie obowiązują już od stycznia 2024 r.

Rozporządzenie MRiT które po 3-miesięcznym vacatio legis weszło w życie 10 stycznia 2024 r. zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ze stycznia 2004 r. Celem nowego aktu normatywnego – jak deklarują w uzasadnieniu jego autorzy – jest przede wszystkim dostosowanie przepisów dotyczących BHP przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym do efektów postępu technicznego, jaki nastąpił od czasu wydania poprzedniego rozporządzenia. Ponadto – czytamy w uzasadnieniu – rozporządzenie wydano po to, by dostosować przepisy wykonawcze do aktualnego stanu prawnego; chodzi o uaktualnienie przepisów w tym powołań na aktualne przepisy krajowe oraz przepisy unijne.

Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:

  • czyszczenia powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi za pomocą urządzeń z otwartym lub zamkniętym obiegiem ścierniwa, które znajduje się w strumieniu sprężonego powietrza, wody lub mieszaniny wody i sprężonego powietrza;
  • natryskiwania powierzchni wyrobami lakierowymi w postaci płynnej za pomocą urządzeń natryskowych lub napylania powierzchni wyrobami lakierowymi w postaci proszku przy użyciu urządzeń napylających;
  • natryskiwania cieplnego powierzchni metali za pomocą pistoletowych urządzeń łukowych, plazmowych, płomieniowych, w tym naddźwiękowych i detonacyjnych.

Przepisów rozporządzenia nie stosuje się natomiast do: czyszczenia powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi za pomocą urządzeń typu wirnikowego; natryskiwania cieplnego wykonywanego w zamkniętych komorach o obniżonym ciśnieniu lub wypełnionych gazem obojętnym oraz pod wodą; malowania w hermetycznych komorach, w przypadku których pracownik obsługujący urządzenie jest odizolowany od szkodliwego środowiska.

Przestrzeganie wymogów określonych przepisami nowego rozporządzenia ma – w założeniu jego autorów – pozwolić na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w zakresie uregulowanym jego przepisami. Rozporządzenie koncentruje się głównie na sprecyzowaniu wymagań pozwalających na lepszą ochronę zdrowia i życia pracowników oraz ograniczeniu potencjalnej liczby wypadków przy pracy osób wykonujących prace przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym, a które nie wynikają z innych obowiązujących aktualnie przepisów.

W rozporządzeniu wprowadzono także odwołania do odrębnych aktualnych aktów wykonawczych mających zastosowanie w przedmiotowej regulacji, wymieniając je jedynie z tytułu. Dookreślono natomiast szczegółowo podstawę prawną, na mocy której zostały one wydane. Taka konstrukcja odwołania do przepisów odrębnych pozwoli na uniknięcie konieczności aktualizacji przepisów przedmiotowego rozporządzenia, w przypadku zmiany przepisów powołanych, jeśli zmiany te nie będą wpływać w jakikolwiek sposób na zakres podmiotowy i przedmiotowy niniejszej regulacji.

Źródło: https://kadry.infor.pl/bhp/bezpieczenstwo-pracy/6455388,bhp-przy-czyszczeniu-i-malowaniu-natryskowym-nowe-rozporzadzenie-juz.html

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej