Cztery tysiące kontroli

Prawie cztery tysiące kontroli w 2022 r. przeprowadzili inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Skontrolowano 3282 podmioty, a czynności te dotyczyły łącznie 216 982 pracujących, w tym 165 883 zatrudnionych w ramach stosunku pracy – to dane zawarte w „Sprawozdaniu z działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w 2022 roku”.

Decyzje

Skutkiem nieprawidłowości ujawnionych w trakcie przeprowadzonych kontroli było wydanie przez inspektorów pracy  ogółem 8758 decyzji. Było to między innymi wstrzymania prac  (118 decyzji), wstrzymanie eksploatacji maszyn (154 decyzje),  zakaz wykonywania prac  (44 decyzje), skierowanie do innych prac (105 decyzji dotyczących 254 pracujących).

Inspektorzy OIP w  wydali również 239 decyzji dotyczących wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Dotyczyły one łącznie kwoty 4 mln 178 tys. 635 zł dla 893 pracowników.

54 decyzje związane były z wykonaniem badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, a 30 decyzji dotyczyły ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Skargi i wnioski  

W 2022 roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku wpłynęło łącznie 3929 skarg i wniosków, z których do dnia opracowania sprawozdania załatwiono 3824. Liczba skarg i wniosków skierowanych do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w 2022 r. wzrosła o około 11 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego.

Najwięcej skarg – 1830 – dotyczyło wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń, 975 dotyczyło stosunku pracy, 279 – legalności zatrudnienia, 195 – dyskryminacji, molestowania lub mobbingu.

Skargi zgłaszali przede wszystkim byli pracownicy (1153), pracownicy (1029), cudzoziemcy (487). Wśród organizacji reprezentujących pracowników najwięcej skarg zgłosił NSZZ „Solidarność” (21)

Najwięcej skarg i wniosków dotyczyło wynagrodzeń, przy czym najczęściej było zgłaszane niewypłacenie wynagrodzenia bądź jego część, a także nieterminowe wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.

Skargi dotyczyły również niewypłacenia zleceniobiorcom wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, jak również niewypłacenia całej należności.

Duża liczba skarg związana była z niezawarciem  umowy o pracę na piśmie, niewydaniem lub nieterminowym wydaniem świadectwa pracy, a także nieprawidłowościami w treści świadectwa pracy.

W skargach dotyczących czasu pracy przeważały te dotyczące nieprawidłowości w zakresie czasu pracy to nieprowadzenie i nierzetelne prowadzenie przez pracodawcę ewidencji czasu pracy, zatrudnianie pracowników powyżej przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprawidłowe tworzenie rozkładów czasu pracy, zatrudnianie pracowników z naruszeniem przepisów o odpoczynku dobowym i tygodniowym oraz zatrudniania pracowników w niedziele lub święta z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Były też skargi dotyczące niezgłoszenia do ubezpieczenia społecznego.

Wskutek zastosowania przez inspektorów pracy przysługujących im środków prawnych w wyniku rozpatrywania skarg i wniosków, wyegzekwowano świadczenia wysokości 384 tys. 818 zł na podstawie nakazów i  287 tys. 481 na podstawie wystąpień.

Małgorzata Kuźma

 Źródło: Sprawozdanie z działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w 2022 roku.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej