Jakie powinno być wyposażenie apteczki pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy jest naszym małym, podstawowym zestawem ratunkowym w sytuacjach kryzysowych i powinna być zawsze gotowa do interwencji w nagłych wypadkach.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego pojemnika na apteczkę. Może to być zarówno skrzynka, jak i wygodna torba lub nawet wodoszczelny pojemnik, jeśli wymagałyby tego warunki pracy. Należy zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie mobilność naszej apteczki, czy może jej lokalizacja w stacjonarnym pojemniku zawieszonym na ścianie, a może jej modułowość. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju i lokalizacji apteczki pierwszej pomocy, powinna być ona łatwo dostępna i we właściwy sposób oznakowana, zgodnie z Polską Normą.

Zawartość zakładowych apteczek pierwszej pomocy powinna być skonsultowana z lekarzem medycyny pracy sprawującym nadzór nad pracownikami. Zastanówmy się także, czy oprócz standardowego wyposażenia w środki opatrunkowe, nie warto rozważyć zainwestowania w dodatkowe wyposażenie np. AED, szyny Splint, opaskę uciskową, deskę ortopedyczną, czy inny sprzęt służący ewakuacji poszkodowanych z miejsca zdarzenia, itp. Weźmy pod uwagę rozległość naszego zakładu pracy, dostępność stanowisk pracy dla służb ratunkowych, występujące zagrożenia, częstotliwość rodzaj występujących zdarzeń wypadkowych itp.

Teraz czas na wypełnienie apteczki niezbędnymi materiałami. Oto podstawowy, minimalny zestaw, który może znaleźć się w apteczce:

  • Opatrunki: opatrunki indywidualne jałowe, kompresy gazowe (małe i duże), opaski elastyczne (małe i duże), opaski dziane podtrzymujące (małe i duże), plastry z opatrunkiem, przylepiec, chusta trójkątna.
  • Środki dezynfekujące: saszetki z gazikami nasączonymi środkiem dezynfekującym.
  • Nożyczki: nożyczki bezpieczne z zaokrąglonymi końcami.
  • Koc termiczny: koc ratunkowy / folia NRC.
  • Środki ochrony: rękawiczki jednorazowe, maski / ustniki do sztucznego oddychania.
  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
  • Wykaz osób upoważnionych do udzielania pierwszej pomocy, wykaz numerów alarmowych.
  • Inne, opcjonalne materiały np.: sól fizjologiczna, opatrunki hydrożelowe, elastyczna siatka podtrzymująca opatrunek.

Pamiętaj, aby w zakładowej apteczce pierwszej pomocy nie znalazły się środki lecznicze, środki przeciwbólowe, czy woda utleniona.

Ostatnim krokiem jest regularne sprawdzanie i uzupełnianie zawartości apteczki. Zgodnie z ustalonymi w zakładzie pracy procedurami sprawdzaj, czy wszystkie niezbędne materiały są na miejscu, czy nie są przeterminowane, czy apteczki są dobrze widoczne, właściwe oznaczone i czy są dostępne. Weryfikacji apteczek najczęściej dokonują wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy upoważnieni do udzielania pierwszej pomocy, ale nie ma przeszkód, aby zajmowali się tym inni wyznaczeni w tym celu przez pracodawcę pracownicy.

Źródło: https://www.i-bhp.com/post/wyposa%C5%BCenia-apteczki-pierwszej-pomocy

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej