Mierzą dobrobyt. Polska na 37 miejscu.

Polska znalazła się na 37 miejscu Legatum Prosperity Index, który opisuje poziom dobrobytu w poszczególnych krajach na świecie. Na pierwszym miejscu w zestawieniu w roku 2023 znalazła się Dania, na drugim Szwecja, a na trzecim Norwegia. Na ostatnim 167 miejscu znalazł się Sudan Południowy.

Dobrobyt to znacznie więcej niż bogactwo; wtedy wszyscy ludzie mają możliwość i swobodę rozwoju. Podstawą dobrobytu jest społeczeństwo integracyjne, z silną umową społeczną, która chroni podstawowe wolności i bezpieczeństwo każdej jednostki. Jest napędzany przez otwartą gospodarkę, która wykorzystuje pomysły i talenty do tworzenia zrównoważonych ścieżek wyjścia z ubóstwa. Tworzą ją silni ludzie, którzy wnoszą swój wkład i odgrywają swoją rolę w tworzeniu społeczeństwa promującego dobrostan – taką definicję dobrobytu znajdujemy na stronie The Legatum Institute Foundation, londyńskiego think tanku, który co roku publikuje na swojej stronie internetowej Legatum Prosperity Index.

Dobrobyt nie równa się bogactwu danego państwa. O dobrobycie w danym kraju mówimy wtedy, gdy wszyscy ludzie mają możliwość rozwoju, wykorzystując swój wyjątkowy potencjał i odgrywając swoją rolę we wzmacnianiu swoich społeczności i narodów.

Podstawą dobrobytu jest społeczeństwo integracyjne, z silną umową społeczną, która chroni podstawowe wolności i bezpieczeństwo każdej jednostki.

Według londyńskiego think tanku filary prosperującego społeczeństwa to:

  • Ludzie żyją w pokoju, wolni od zagrożenia przemocą, uciskiem i przestępczością.
  • Szanowana jest wrodzona godność każdego człowieka, a wolność słowa, kultu i zgromadzeń jest chroniona.
  • Instytucje zarządzające działają uczciwie, są odpowiedzialne przed obywatelami i podlegają praworządności.
  • Stabilne rodziny i wspierające się społeczności zaszczepiają wartości, które kształtują kulturę i budują więzi zaufania potrzebne do rozkwitu społeczeństwa.
  • Dobrobyt jest napędzany przez otwartą gospodarkę, która wykorzystuje pomysły i talenty do tworzenia zrównoważonych ścieżek wyjścia z ubóstwa.

The Legatum Institute Foundation ocenia 167 państw na świecie w kilku obszarach, takich jak: bezpieczeństwo i ochrona, wolność osobista, ekonomia, środowisko biznesowe, zarządzanie, edukacja, zdrowie, kapitał społeczny, środowisko naturalne, warunki życia,. Wyniki z poszczególnych obszarów sumuje się i na tej podstawie tworzy ranking „dobrobytu”.

Porównaliśmy, jak w tych zestawieniach wypada Polska i Norwegia. W całościowym rankingu Polska zajęła 37 miejsce, Norwegia zaś 3.

Bezpieczeństwo i ochrona

W dobrze funkcjonującym społeczeństwie ludzie żyją w pokoju, wolni od zagrożenia przemocą, uciskiem i przestępczością.

Pod względem bezpieczeństwa Polska znalazła się na 26 miejscu, natomiast Norwegia na 3.

Kapitał społeczny

Mierząc kapitał społeczney bierze się pod uwagę siłę relacji osobistych i społecznych, zaufanie instytucjonalne, normy społeczne i aktywność obywatelską w kraju.

Pod względem kapitału społecznego Polska zajęła 27 miejsce, Norwegia trzecie.

Wolność osobista

Filar „Wolność osobista” mierzy postępy w zakresie podstawowych praw, swobód indywidualnych i tolerancji społecznej. W państwie dobrobytu szanowana jest wrodzona godność każdego człowieka, a wolność słowa, kultu i zgromadzeń jest chroniona.

W tym obszarze Polska znalazła się na 55 miejscu, a Norwegia na pierwszym.

Rządy

Oceniając filar „Rządzenia” mierzy zakres kontroli i ograniczeń nakładanych przez władze oraz to, czy rządy działają skutecznie i bez korupcji.

W państwie o wysokim poziomie rozwoju społecznego, instytucje zarządzające działają uczciwie, są odpowiedzialne przed obywatelami i podlegają praworządności.

W tym obszarze Polska znalazła się na 48 pozycji , a Norwegia na drugim.

Uwarunkowania dla inwestycji

Stopień w jakim inwestycje są odpowiednio chronione i łatwo dostępne świadczy również o poziomie rozwoju danego państwa. Pod względem uwarunkowań dla inwestycji Polska zajęła w zestawiniu 42 miejsce, a Norwegia dziewiąte.

Warunki przedsiębiorczości

Filar Enterprise Conditions mierzy stopień, w jakim przepisy umożliwiają firmom rozpoczynanie działalności, konkurowanie i rozwój. W tym obszarze Polska zajęła 45 miejsce, a Norwegia 14.

Infrastruktura i dostęp do rynku

Filar „Infrastruktura i dostęp do rynku” mierzy jakość infrastruktury umożliwiającej handel oraz zakłócenia na rynku towarów i usług. Polska 39 miejsce, Norwegia 20.

Ekonomia

Filar „stanu ekonomii” mierzy, w jakim stopniu gospodarka jest przygotowana do generowania bogactwa w sposób zrównoważony i przy pełnym zaangażowaniu siły roboczej. Polska ma tu 36 miejsce, Norwegia 5.

Warunki życia

Filar „Warunki życia” mierzy stopień, w jakim wszyscy doświadczają na godnym poziomie jakości życia, w tym zasobów materialnych, podstawowych usług i łączności. Polska 33 miejsce, Norwegia 4.

Zdrowie

Filar „Zdrowie” mierzy, na jakim poziomie jest stan zdrowotny ludzi i czy mają dostęp do usług niezbędnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia, systemów opieki zdrowotnej. A także jakie jest zagrożenie chorobami i czynnikami ryzyka oraz jakie są wskaźniki śmiertelności. Polska 48 miejsce, Norwegia 7.

Edukacja

Filar „Edukacja mierzy” wyniki i jakość nauczania na czterech etapach edukacji (szkolnictwo przedszkolne, podstawowe, średnie i wyższe), a także umiejętności populacji dorosłych. Polska 37 miejsce, Norwegia 10.

Środowisko Naturalne

Filar „Środowisko naturalne mierzy” aspekty środowiska fizycznego, które mają bezpośredni wpływ na codzienne życie ludzi i zmiany, które mogą mieć wpływ na dobrobyt przyszłych pokoleń. Polska 43 miejsce, Norwegia 9.

Jak widać z powyższego zestawienia, dystans jako dzieli nasz kraj od liderów rankingu dobrobytu jest duży i zapewne minie jeszcze wiele lat, zanim dogonimy na przykład Norwegię.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej