Czego dotyczyła 109 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy?

W dniach 3-19 czerwca br. odbywała się 109. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy. Uczestniczyła w niej polska delegacja trójstronna pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Pani Iwony Michałek. Ze względu na pandemię COVID-19 sesja miała charakter wirtualny.

W dyskusji plenarnej wystąpienie wygłosił Wicepremier Jarosław Gowin, który zaprezentował polskie działania na rzecz łagodzenia skutków pandemii. Wzięli w niej udział również przedstawiciele partnerów społecznych (NSZZ „Solidarność” i Pracodawcy RP).

W zorganizowanym podczas konferencji Światowym Szczycie Pracy uczestniczyło wiele wybitnych osobistości, przede wszystkim Papież Franciszek i Prezydent USA Joe Biden.

Obrady Konferencji zdominowała sytuacja na świecie związana z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. Wątek wychodzenia z kryzysu po pandemii stanowił główny punkt dyskusji plenarnej jak również przewijał się w dyskusjach wszystkich komitetów.

Konferencja przyjęła dokument końcowy dot. działania na rzecz skoncentrowanej na człowieku odbudowy po COVID-19, który priorytetowo traktuje tworzenie godnych miejsc pracy dla wszystkich i zajmuje się nierównościami spowodowanymi kryzysem. Dokument ten stanowi globalne wezwanie do działań na rzecz wychodzenia z kryzysu społecznego i gospodarczego w sposób zrównoważony i zapewniający odporność na przyszłe kryzysy.

Konferencja przyjęła także wnioski dotyczące działań na rzecz promowania uniwersalnej ochrony socjalnej i wzmocnienia systemów ochrony socjalnej oraz zrównoważonego i odpowiedniego finansowania systemów zabezpieczenia społecznego a także mobilizacji środków działania MOP.

Podczas Konferencji dokonano również oceny realizacji przez niektóre państwa w ustawodawstwie i praktyce krajowej postanowień ratyfikowanych przez nie konwencji MOP. Szczególną uwagę zwrócono na sytuację w państwach w sposób trwały i rażący naruszających konwencje MOP: Białoruś (Konwencja nr 87 dot. wolności związkowej), Ghana (Konwencja nr 182 dot. zakazu pracy dzieci), Tadżykistan (Konwencja nr 81 dot. inspekcji pracy) i Turkmenistan (Konwencja nr 105 dot. zniesienia pracy przymusowej).

Konferencja przyjęła rezolucję dotyczącą sytuacji w Mjanmie, w której 1 lutego 2021 r. nastąpił przewrót wojskowy. Rezolucja wzywa do przywrócenia demokracji i cywilnych rządów, zaprzestania arbitralnych zatrzymań i łamania praw człowieka oraz przywrócenia fundamentalnych zasad i praw w pracy. Sytuacja w Mjanmie będzie monitorowana przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy.

Druga część 109. Sesji MKP będzie miała miejsce w dniach 25 listopada – 11 grudnia br. W jej trakcie odbędą się dyskusje na temat: nierówności a świat pracy oraz umiejętności i uczenie się przez całe życie.

Źródło: http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,1253,109-sesja-miedzynarodowej-konferencji-pracy.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej