Jakie są zasady bezpieczeństwa dla robót ziemnych przy drodze?

Praca szczególnie niebezpieczna to zadania wykonywane w trudnych warunkach lub o zwiększonym zagrożeniu dla zdrowia czy życia pracownika. Ich wykaz znajduje się w 6 rozdziale rozporządzenia na temat ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w innych przepisach branżowych dotyczących bhp np. dotyczących robót budowlanych oraz instrukcjach dotyczących eksploatacji urządzeń czy instalacji. Co więcej, pracodawca ma obowiązek ustalenia i aktualizacji wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, które wykonują jego podwładni. Pracodawca zapoznaje za pisemnym potwierdzeniem z wykazem pracowników.

Roboty ziemne nie są wprost wymienione w rozporządzeniu dotyczącym ogólnych przepisów bhp– mimo to, stanowią zwiększone zagrożenie dla osób wykonujących poszczególne zadania w obrębie drogi – a więc pracodawca powinien uwzględnić je na swojej liście prac szczególnie niebezpiecznych.

Na pracodawcy spoczywa obowiązek stworzenia szczegółowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań szczególnie niebezpiecznych. Decyduje on również o tym, które roboty powinny być prowadzone na podstawie pozwolenia pisemnego.

Podczas wykonywania zadań niebezpiecznych, pracodawca powinien zapewnić robotnikom szczególne warunki pracy, czyli: w szczególności zapewnia:

  • bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
  • odpowiednie środki zabezpieczające;
  • instruktaż pracowników obejmujący w szczególności: imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.

Pracodawca zapewnia, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.

Jeśli roboty ziemne dotyczą drogi niewyłączonej z ruchu samochodowego, przedsiębiorca powinien zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoim pracownikom, ale również użytkownikom jezdni. Ma obowiązek sprawdzić czy teren prac jest prawidłowo zabezpieczony (znaki drogowe, barierki, sygnalizacja świetlna). Od pracowników nie wymaga się dodatkowych uprawnień, a bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa, z którymi zapoznali się podczas trwania instruktażu.

Źródło: https://www.bhp-center.com.pl/roboty-ziemne-przy-drodze-praca-szczegolnie-niebezpieczna-a-bhp/

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej