Co Unia Europejska robi, aby zwalczyć nierówności między płciami?

Od początku swojego istnienia, Unia Europejska wspiera równość płci i bardziej socjalną Europę.

UE przyjmuje prawodawstwo, wydaje zalecenia i wymiany dobrych praktyk oraz zapewnia środki finansowe na wsparcie działań państw członkowskich. Koncepcje polityki UE w zakresie równości płci zostały ukształtowane przez orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Parlament Europejski regularnie przyjmuje sprawozdania z własnej inicjatywy dotyczące kwestii płci, wzywając do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy równości płci.

Parlament Europejski zawsze był bardzo aktywny w dążeniu do osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn i ma stały komitet ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia. Co roku Parlament obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca) i podnosi świadomość o tej tematyce organizując wydarzenia.

W styczniu 2022 r. posłowie ponowili swoje wezwanie do ustanowienia nowego formatu Rady, w którym spotykaliby się ministrowie i sekretarze stanu odpowiedzialni za równość płci. Posłowie mają nadzieję, że taka nowa konfiguracja Rady pomoże w realizacji ważnych inicjatyw na rzecz równouprawnienia płci, takich jak ratyfikacja konwencji stambulskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet.

W lutym 2021 r. Parlament przyjął rezolucję w sprawie oceny postępów poczynionych w zakresie praw kobiet w ciągu ostatnich 25 lat oraz wielu wyzwań, które wciąż przed nami stoją. Posłowie wyrazili zaniepokojenie pogorszeniem się sytuacją praw kobiet w niektórych krajach UE i ryzykiem, że równość płci może zejść na jeszcze dalszy plan. Parlament wezwał również Komisję Europejską do zagwarantowania, że prawa kobiet zostaną uwzględnione we wszystkich jej projektach, do opracowania konkretnych planów poprawy wskaźników ubóstwa wśród kobiet oraz do wzmocnienia wysiłków na rzecz zniwelowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Podkreślając wagę, jaką przywiązuje do równości płci, Parlament Europejski ustanowił w 2020 r. coroczny Europejski Tydzień Równości Płci. To możliwość dla parlamentarnych komisji, aby spojrzeć na obszary, którymi się zajmują, z perspektywy płci.

W czerwcu 2021 r. Parlament przyjął sprawozdanie wzywające kraje UE do ochrony i poprawy zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet. Posłowie chcą powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, wysokiej jakości antykoncepcji oraz edukacji seksualnej w szkołach podstawowych i średnich. Wezwali również do zwolnienia produktów menstruacyjnych z VAT.

W marcu 2022 r. Parlament przyjął trzeci unijny plan działania w sprawie równości płci, którego celem jest wspieranie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tym zakresie poza UE, a także zapewnienie powszechnego dostępu do nich w krajach UE.

W 2019 r., UE zatwierdziła nowe przepisy dotyczące urlopów rodzinnych i opiekuńczych oraz bardziej elastycznych warunków pracy, aby stworzyć więcej zachęt do promowania stopy zatrudnienia kobiet oraz dla ojców do korzystania z urlopu rodzinnego.

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/priorities/rownouprawnienie-plci/20190712STO56961/jak-parlament-walczy-o-rownosc-plci-w-ue

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej