ZRG: Solidarni ze strajkującymi rolnikami

Solidarne wsparcie udzielone protestującym w obronie polskiego rolnictwa przed zalewem ukraińskich płodów rolnych oraz strajkującym przeciwko wymogom tzw. Zielonego  Ładu w rolnictwie oraz przyjęcie uchwały o wykonaniu budżetu za 2023 r. były m.in. punktami obrad członków ZRG NSZZ „S” 4 marca br.

Szczególnie istotne było wsparcie udzielane rolnikom z NSZZ „S” Rolników Indywidualnych. W tym m.in. wspólny udział związkowców w manifestacji zapowiedzianej na środę 6 marca br. w Warszawie. Tego dnia w stolicy odbędzie się kolejny duży strajk rolników, ale bez wjazdu maszyn do centrum- protestujący chcą wjechać do stolicy traktorami, ale nie ma zgody ratusza ani służb. Mimo to będzie to jedna w największych ostatnio manifestacji w stolicy.

Strajk organizuje rolnicza „Solidarność”. Dołączą do nich myśliwi i leśnicy, drzewiarze, osoby niezrzeszone oraz inne grupy zawodowe. „Strajk”, czy inaczej – manifestacja, rozpocznie się w środę o godz. 11. Rolnicy i wspierający ich związkowcy wyruszą spod siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod Sejm na ul. Wiejską. Protest (w tym leśników i myśliwych) zakończyć się ma o godz. 15.

Jak poinformował Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” kolejny duży protest związkowy w stolicy zaplanowano na maj br. (najpewniej 10 maja).

W środę 6 marca br. można spodziewać się na ulicach Warszawy kilkuset związkowców z Regionu Gdańskiego. Zachęcamy do wsparcia tych, którzy nas „ Żywią i bronią”. Dołączą też do rolników leśnicy, pracownicy Zakładów Usług Leśnych, transportowcy.

Krzysztof Dośla przekazał informację, iż według ankiet półrocznych (te napłynęły w tym roku bardzo sprawnie) i danych przekazanych do KK NSZZ „S”, wynika, że gdańska „S” utrzymała liczbę członków, a z informacji z Krajówki wynika, że o 1,5 tysięcy wzrosła liczba członków.

Kolejnym ważnym tematem jest przypadająca 19 października 2024 r. 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki.

W sanktuarium na Żoliborzu zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W jego skład weszli m.in. członkowie rodziny księdza, historycy, ludzie kultury i członkowie NSZZ „Solidarność”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od września 1980 r. był duszpasterzem „Solidarności” i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę. Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.  

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w sierpniu 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”.  

W piątek 22 marca br. od godz. 15 będzie celebrowana Droga Krzyżowa w intencji Związku za wstawiennictwem naszego Patrona od bazyliki św. Brygidy przez plac Solidarności (pomnik Poległych Stoczniowców) i Górę Gradową (Krzyż Milenijny) do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu (Gdańsk–Siedlce).

Z kolei 8 czerwca br. upamiętniona będzie w Gdańsku 14 rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki (miała miejsce 6 czerwca 2010 r.). W bazylice Św. Brygidy odprawiona będzie o godz. 15 msza święta, a po niej – otwarcie wystawy IPN poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce wraz z konferencją naukową i koncertem ku pamięci Kapelana.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej