Upowszechnianie układów zbiorowych pracy kluczem do nowego otwarcia w dialogu społecznym

O dialogu społecznym i ponadzakładowych układach zbiorowych dyskutowano w Radiu Gdańsk. Gościem programu był Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W Polsce nie upowszechniły się ponadzakładowe układy pracy. Te zakładowe też nie są popularne. Co jest przyczyną niechęci do zawieranie zakładowych układów zbiorowych pracy? Większość polskich pracodawców nie dostrzega korzyści, jakie dają przedsiębiorstwom partnerskie stosunki w ich relacjach z pracownikami. Celem drugiej edycji projektu „Dialog społeczny – kluczem do rozwoju” jest upowszechnianie zasad dialogu społecznego wśród pracodawców i związków zawodowych.
W układach zbiorowych pracy pracownicy – reprezentowani przez związki zawodowe oraz pracodawcy mogą ustalić warunki pracy odmiennie, niż w przepisach kodeksu pracy, jednak nie mogą być one mniej korzystne niż zapisy kodeksowe. Dzięki porozumieniu sposób wynagradzania i premiowania pracowników może być lepiej dostosowany do specyfiki działania danego przedsiębiorcy.

– W Polsce jedynie 14 procent zatrudnionych objętych jest układami zbiorowymi. W Norwegii jest to ponad połowa wszystkich pracowników, zaś wynagrodzenia są tam co roku regulowane w ramach ogólnokrajowej aktualizacji układu zbiorowego. W krajach „starej” Unii Europejskiej oraz w Chorwacji, w Słowenii i w Czechach układy zbiorowe zakładowe, ponadzakładowe i branżowe obejmują 60 proc. zatrudnionych – mówił Krzysztof Dośla.

Gość audycji Radia Gdańsk wyjaśnił w niej, dlaczego układy zbiorowe nie upowszechniły się w Polsce tak, jak w innych krajach. Audycja tutaj….

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej