Szkolenie dla przewodniczących – to kolejne szkolenie rekomendowane przez Dział Szkoleń

Szkolenia są jednym z głównych źródeł rozwoju i siły Związku. Działacz związkowy, aby mógł skutecznie realizować program Związku i pomagać związkowcom w rozwiązywaniu ich problemów, powinien systematycznie dokształcać się i rozwijać swoją osobowość.

Szkolenie SP przeznaczone jest dla przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji zakładowej i komisji rewizyjnych.

Szkolenie to ma pomóc Ci:

1. Nabyć umiejętność kierowania zespołem (KZ, KR) poprzez kształtowanie umiejętności przywódczych,
  2. Uświadomić sobie, jakie posiadasz cechy przywódcze jako lider, jaki jest ich poziom i co można zrobić aby je rozwinąć i wzmocnić,
  3. Dobrze reprezentować członków Związku,
  4. Wykorzystać doświadczenie i wiedzę członków Związku do budowy silnej organizacji związkowej,
  5. Właściwie dzielić zadania pomiędzy członków KZ, bardziej angażować inne osoby do pracy związkowej,
  6. Uświadomić sobie, że warto tworzyć zespół ludzi razem działających i odpowiadających przed sobą i związkowcami.

W zaproponowanych zajęciach szkoleniowych położono nacisk na wykorzystanie metod koncentracji na uczestniku i dużym zastosowaniu współpracy w grupach/zespołach. Znacznie łatwiej uczymy się poprzez działanie, niż bierne słuchanie. Pozwala to również na czynny udział w zajęciach wszystkich uczestników oraz pełniejsze wykorzystanie własnych doświadczeń i pomysłów. Sens zajęć polega na wspólnym uczeniu się, a rola prowadzącego na kształtowaniu procesu uczenia się, proponowaniu ćwiczeń w zależności od oczekiwań konkretnej grupy, oraz tworzenia atmosfery zaufania i bezpieczeństwa.

W czasie szkolenia będziemy pracowali z kamerą. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie przygotowanie wystąpienia, które zaprezentuje przed kamerą. Ćwiczenie będzie pokazywane tylko w danej grupie.

W czasie pobytu na szkoleniu chcemy zaproponować do obejrzenia następujące filmy:

• Lider – jak przewodzić ludziom
  • Wystąpienia publiczne
  • Poczucie własnej wartości
  • Jak motywować ludzi do pracy

PROGRAM SZKOLENIA obejmuje m.in.:

1. Strukturę władz Związku
  2. Strukturę komisji zakładowej
  3. Zarządzanie komisją zakładową
  4. Kształtowanie umiejętności przywódczych
  5. Teorie i style przywództwa związkowego
  6. Tworzenie zespołu przywódczego
  7. Planowanie pracy
  8. „Umiej” się pokazać, czyli tzw. public relations
  9. Rola przewodniczącego KZ w zakładzie pracy
  10. Działania na przyszłość

Szkolenie prowadzone jest metodami aktywizującymi intelekt i emocje, takimi jak: ćwiczenia indywidualne, zespołowe i grupowe, dyskusja, mini wykład, „burza mózgów”, prezentacje oraz filmy szkoleniowe.

Irena Jenda

zdjęcie: pixabay.com