Stowarzyszenie Godność przeciwko przywróceniu esbeckich emerytur

„My, byli represjonowani, pamiętamy czym była dla nas w stanie wojennym SB. Zwracamy się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, aby w przypadku uchwalenia tej ustawy zawetował ją” – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Godność, w którym jego członkowie protestują przeciwko zamiarowi uchwalenia ustawy przywracającej uprawnienia emerytalne dla byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w PRL.

Oświadczenie w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL

Nowo wybrany Sejm jako jedną z pierwszych zamierza uchwalić ustawę, w której przywróci uprawnienia emerytalne z lat PRL dla byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Formacja ta utworzona została w PRL przez przysłanych do Polski agentów sowieckich do zwalczania polskich patriotów, którzy sprzeciwiali się narzuconej sowieckiej niewoli. Urząd Bezpieczeństwa przemianowany w 1956 r. na Służbę Bezpieczeństwa zapisał się w historii Polski jako ‘bezpieka’ państwa komunistycznego, formacja siejąca terror oraz dopuszczająca się politycznych mordów. Wystarczy przypomnieć prześladowania i uwięzienia biskupów Baraniaka, Kaczmarka, Wyszyńskiego, zabójstwa księży, aresztowania i rewizje po 1956 r. w Poznaniu, w Radomiu 1976 r., grudniu 1970 r., i na Wybrzeżu w stanie wojennym po 1981 r.

Komuniści polscy i ich formacja z lat PRL mają na sumieniu ponad 50 tys. ofiar. Nie odpowiedzieli za to karnie. Przy okrągłym stole nasi byli przywódcy darowali im zbrodnie i nawet dopuścili do władzy. Dziś byli spadkobiercy komunistów przybierając nazwę socjaldemokratów i mając nieliczną reprezentację w parlamencie żądają przywrócenia emerytalnych przywilejów oprawcom (zapewne z wyrównaniem). Platforma Obywatelska za poparcie w zdobyciu większości w Sejmie i Senacie zgodziła się poprzeć ten haniebny projekt.

Wielu członków Platformy, obecnych parlamentarzystów, należało kiedyś do ‘Solidarności’. Jeżeli będą głosować za tą ustawą to odetną się od ‘Solidarności’, a ich nazwiska zapiszą się czarnymi zgłoskami w historii ‘Solidarności’. Zwracamy się  do Komisji Krajowej NSZZ ‘Solidarność’, aby zajęła stanowisko w sprawie tej ustawy i członków ‘Solidarności’, którzy ją poprą. My uważamy, że głosując za tą ustawą zdradzą ideały ‘Solidarności’  popierając represyjny aparat PRL.

Zwracamy się także do posłów PSL, aby przypomnieli sobie, ilu działaczy PSL w latach1947-49 zapłaciło życiem za niewyrażenie zgody na współpracę z komunistami. Czy trzeba wam przypomnieć jak potraktowano Stanisława Mikołajczyka czy Piotra Bartoszcze?

My, byli represjonowani, pamiętamy czym była dla nas w stanie wojennym SB. Zwracamy się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, aby w przypadku uchwalenia tej ustawy zawetował ją.

Gdańsk, dnia 13.11.2023 r.

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Godność

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej