23 rocznica trzeciej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II. Wystawa IPN i Stowarzyszenia „Godność”

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził m.in. Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r.

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować” – mówił papież Polak.

W 33. rocznicę tamtych wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku razem ze Stowarzyszeniem „Godność” zaprasza wszystkich na uroczystość złożenia kwiatów pod papieską tablicą, która odbędzie się 12 czerwca o godz. 12.00 na Westerplatte.

Obchodom będzie towarzyszyła prezentacja wystawy IPN „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”. Kontekst wizyty Ojca Świętego w Trójmieście przybliżą historycy pracujący w gdańskim oddziale IPN.

Na 13 dwustronnych panelach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem pielgrzymki Jana Pawła II na Pomorze w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r.

Ekspozycja ma za zadanie przypomnieć ponadczasowe słowa homilii i ukazać odbiorcy wpływ wizyty Ojca Świętego na sytuację w kraju i ówczesne postawy społeczne.

Autorami wystawy są Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau, archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku.

Więcej na stronie gdańskiego oddziału IPN…>>

Jan Hlebowicz, asystent prasowy

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej