„Solidarność” policjantów żąda przeprosin od Bartłomieja Sienkiewicza

W programie „Kropka nad i” były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz kilkukrotnie oskarżył policjantów o spowodowanie śmierci, a wręcz o zabójstwa, podczas interwencji. Zarzucił im m.in. tępotę, brak wykształcenia i prymitywizm. Działająca w Policji NSZZ „Solidarność” uważa te słowa za haniebne i żąda przeprosin, oczekując ponadto zajęcia się wypowiedziami byłego ministra przez sejmową Komisję Etyki.

Poniżej pełna treść oświadczenia

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, wyraża głębokie oburzenie i zaniepokojenie słowami byłego ministra MSWiA Bartłomieja Sienkiewicza wypowiedzianymi w dniu 7 września 2021 r. w wieczornym programie Moniki Olejnik „Kropka na i” emitowanym w stacji telewizyjnej TVN24.

W programie tym były minister Bartłomiej Sienkiewicz zaatakował policjantów kilkukrotnie wypowiadając słowa cyt. „policja tych ludzi zabiła” czy „zabójstwa policjantów na ludziach”, a także twierdząc, że jest to wynikiem ich cyt. „tępoty, braku wykształcenia, prymitywizmu”.

Słowa byłego ministra MSWiA Bartłomieja Sienkiewicza są obelgą i obrazą dla wszystkich funkcjonariuszy Policji i ich rodzin oraz prowadzą do niepotrzebnych napięć społecznych jak i wewnątrz służb podległych MSWiA. Takie obraźliwe i prymitywne podejście Bartłomieja Sienkiewicza do funkcjonariuszy Policji, którzy pełnią ofiarną służbę w trudnych warunkach społeczno-ekonomicznych, pandemicznych i wypełniając rotę ślubowania do samego końca, uważamy za niedopuszczalne zwłaszcza, że zostały wypowiedziane przez byłego ministra MSWiA, który sam posiadał bezpośredni wpływ na proces kształtowania tych służb. Słowa te i porównania nie licują również z wypełnianiem przez Bartłomieja Sienkiewicza mandatu posła n

W naszej ocenie poseł Bartłomiej Sienkiewicz kompletnie nie zważa na przyjęte w Rzeczypospolitej Polskiej uregulowania prawne oraz Konstytucję, której zapisów sam tak niedawno i zaciekle bronił, a zgodnie z którymi rozstrzygnięciem wszelkich spraw związanych z interwencją Policji powinna się w pierwszej kolejności zając prokuratura i sąd.

W związku z powyższym działając w imieniu wszystkich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji oraz ich rodzin żądamy natychmiastowych przeprosin byłego ministra MSWiA a zarazem posła Bartłomieja Sienkiewicza, za wypowiedziane słowa w dniu 7 września 2021 r. na ogólnopolskiej antenie telewizji mieniącej się ostatnim bastionem obrony godności człowieka.

Oczekujemy, że zachowaniem urągającym godności byłego ministra i posła Bartłomieja Sienkiewicza na wniosek NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Policji winna zająć się Komisja Etyki Poselskiej. Skierowanie nagannych z naszego punktu widzenia wypowiedzi posła do Komisji Etyki Poselskiej jest tym bardziej zasadne, że są to kolejne jego słowa, bezpośrednio godzące w dobre imię funkcjonariuszy jak i całej formacji.

Mirosław Soboń, przewodniczący OM  FiPP NSZZ „Solidarność”