Pracownicy wymiaru sprawiedliwości protestowali pod Kancelarią Premiera

Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . – Stop zamrażaniu płac; nie zamrażajcie nam pensji – apelują.

Ponad stu pracowników wymiaru sprawiedliwości z różnych regionów Polski przyjechało do Warszawy w obronie swoich wynagrodzeń. Urzędników sądów i prokuratury wsparli przedstawiciele m.in. Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, ZUS-u, muzeów, urzędów skarbowych i sądów administracyjnych.

Przed budynkiem Kancelarii Premiera stanęła też dwumetrowa lodowa rzeźba Temidy, która topiła się w słońcu. Figura – jak mówili manifestujący – symbolizuje planowane zamrożenie płac i jego skutki.

– Jesteśmy tu po to, żeby panu premierowi odmrozić zamarznięte serce w sprawie naszych wynagrodzeń – powiedziała podczas protestu szefowa „Solidarności” pracowników sądownictwa Edyta Odyjas. – Przy takim obciążeniu pracą wymaga się do nas, żebyśmy pracowali jeszcze szybciej za taką płacę. Absolutny sprzeciw. Panie premierze nie zamrażajcie budżetówki – wezwała przez megafon szefa rządu.

Manifestujący trzymali transparenty z hasłami: „Stop zamrażaniu płac”, „Służba nie oznacza niewolnictwa”. „Ciemność widzę zamroczenie znowu idzie zmrożenie”, „Pensje zamrażacie ludzi pracy obrażacie”.

Do protestujących wyszli przedstawiciele Kancelarii Premiera. Szefowa „Solidarności” przekazała urzędnikom KPRM postulaty manifestujących. Jak mówiła, związkowcy domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń w przyszłym roku o 12 proc.

Jeden z protestujących, Adam Nosek z Sądu Rejonowego Katowice-Wschód powiedział, że od 11 lat pracownicy sądów i prokuratury doczekali się jednej waloryzacji płac. – Niestety stało się to już normą, że nie waloryzuje się naszych wynagrodzeń. Dlatego tu jesteśmy. Nie można tak traktować pracowników budżetówki – mówił Adam Nosek.

Urzędnik zaapelował do polityków, aby pamiętali o ludziach pracy.

PAP/fot. Solidarność

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej