Pierwsze spotkanie liderów Regionów

W warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda spotkał się 25 lipca br. z przewodniczącymi Zarządów Regionów, którzy rozpoczęli kadencję 2023-2028. Spotkanie trwało trzy godziny, w czasie których omówiono najbardziej pilne sprawy  Związku.

Wybory władz w poszczególnych Regionach zakończyły się w czerwcu br. Wybrano ośmiu nowych przewodniczących Zarządów Regionów. W pozostałych Regionach funkcję w kadencji 2023-28 będą pełnili dotychczasowi przewodniczący, w tym Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG.

Fot. Spotkanie Piotra Dudy z przewodniczącymi Zarządów Regionów NSZZ (fot. Jakub Pacan, Tysol)

– Spotkanie miało charakter roboczy. Mimo sezonu urlopów nasz Związek nie traci z oczu procedur i procesu legislacyjnego, tyczącego realizacji porozumienia zawartego w czerwcu br. z rządem – powiedział nam Krzysztof Dośla.

Chodzi m.in. o nowelizację ustawy okołobudżetowej na 2023 r. To ważne, gdyż w projekcie znalazły się rozwiązania zawarte w porozumieniu, jakie rząd podpisał z NSZZ „S” 7 czerwca br. Projektem aktualnie zajmuje się Senat.

W nowelizacji ustawy okołobudżetowej zapisano m.in. zasady podziału kwoty 14 mld zł, jaka ma trafić do samorządów. Ustawa umożliwia wypłatę jednorazowych dodatków pracownikom budżetówki, wypłatę nagród nauczycielom i dodatkowego wynagrodzenia dla sędziów i asesorów. Ustawa przewiduje odmrożenie od 1 lipca 2023 r. podstaw naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz funduszy socjalnych.

Nowelizacja budżetu wynika z aktualizacji założeń makroekonomicznych. PKB w tym roku ma realnie wzrosnąć o 0,9 proc. (planowane 1,7 proc.), inflacja średnioroczna 12 proc. (planowane było 9,8 proc.). Szacunkowa stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 5,5 proc. (zakładano 5,4 proc.).

Omówiono też na związkowym spotkaniu przygotowania do Krajowego Zjazdu Delegatów.

Po maratonie wyborczym, regionalnym i branżowym, spotykam się z przewodniczącymi Zarządów Regionów, a w najbliższym czasie będę chciał się spotkać także z przewodniczącymi sekretariatów branżowych. Pojawią się informacje o bieżących sprawach i problemach w Regionach. Będziemy starali się ewentualnie im zaradzić. Niedługo rozjedziemy się na urlopy, a potem będziemy intensywnie przygotowywać się do Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w październiku w Spale – zapowiedział Piotr Duda przed spotkaniem.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej