„Solidarność” trwa przy swoim patronie

Pomimo pandemii COVID-19, z zachowaniem reżimu sanitarnego kontynuowane są służby przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Warty wystawiają poszczególne regiony NSZZ „Solidarność” oraz branże. Z uwagi na pandemię od 15 marca do 30 kwietnia ub.r. służby były wstrzymane. Ponadto ograniczono liczbę osób mogących jednocześnie trzymać wartę przy grobie.

W roku 2021 również są ograniczenia, do czterech osób ograniczono możliwość jednoczesnego pełnienia służby. W tym roku pierwsza grupa z naszego Regionu pełniła służbę w lutym. Mamy jeszcze nieobsadzone terminy pod koniec roku 2021, czekamy na zgłoszenia: 6 listopada i 10 grudnia.

W roku 2020 największą liczbę osób do dyżurowania przy grobie patrona NSZZ „Solidarność” wystawił Region Gdański, były to 32 osoby w siedmiu grupach. Drugi był Region Mazowsze z 22 osobami, a trzecia Małopolska, skąd do Warszawy przyjechało łącznie 20 związkowców. Według kwartałów związkowe regiony wystawiły odpowiednio: I kwartał – 101 osób, II kwartał – przerwa ze względu na pandemię, III kwartał – 64 osoby i IV kwartał – 17 osób. Łącznie z regionów dyżurowały 182 osoby.

Patrząc na statystyki wg branż, największą liczbę służących przy grobie w 2020 roku wystawiła oświata – 40 osób. W dalszej kolejności jest łączność (24 osoby) i przemysł chemiczny (15 osób). Łącznie branże wystawiły 95 osób, a według kwartałów: I kwartał – 49 osób, II kwartał – przerwa, III kwartał – 37 osób, IV kwartał – 9 osób.

Łącznie (z regionów i branż) w 2020 roku dyżurowało 277 osób.