Pamięć o ofiarach Grudnia ’70 na antenie Radia Gdańsk

Specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premiera płyty z relacjami świadków historii i nagraniami archiwalnymi – m.in. w ten sposób przez cały grudzień na antenie Radia Gdańsk będą wspominane ofiary Zbrodni Grudnia ’70 sprzed pół wieku.

Regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Gdańsku przyzwyczaiła nas już do tego, że mocno akcentuje najważniejsze rocznice historyczne. Nie inaczej będzie w przypadku 50 rocznicy masakry robotników na Wybrzeżu w 1970 roku.
Od 14 do 18 grudnia po godz. 18 na antenie Radia Gdańsk zostaną wyemitowane cztery specjalne audycje historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat. W ich przygotowaniu dziennikarze rozgłośni wykorzystali zarówno relacje świadków historii, archiwalne nagrania Radia Gdańsk oraz własne, nowe materiały. Audycje zostaną nie tylko wyemitowane, ale znajdą się także w specjalnym dwupłytowym wydawnictwie „#Pamięć. Grudzień ’70”. – Tym wydawnictwem zamykamy tegoroczny projekt #Pamięć. Przypomnę, że w ramach całego cyklu Radio Gdańsk w kwietniu upamiętniło ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a w sierpniu świętowaliśmy 40 rocznicę Sierpnia ’80. Jednak nie byłoby zwycięstwa „Solidarności” bez bohaterstwa, poświęcenia i ofiary robotników w grudniu 1970 roku i dopiero ta grudniowa płyta domyka ten misyjny projekt – wyjaśnia Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

„Grudniowy tren”

Na drugiej płycie w ramach wydawnictwa „#Pamięć. Grudzień ‘70” znajdzie się „Grudniowy tren”. To utwór eligijny powstały na specjalne zamówienie Radia Gdańsk właśnie dla uczczenia ofiar Grudnia ’70. Autorem utworu jest kompozytor i dyrygent Rafał Janiak z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Światowe prawykonanie utworu będzie miało miejsce 12 grudnia o godz. 14 w symbolicznym miejscu – kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, który w latach 70. był ostoją i centrum pomocy dla osób represjonowanych po grudniu 1970 r. i ich rodzin. Z kolei 13 grudnia o godz. 16 w studiu koncertowym i jednocześnie na antenie Radia Gdańsk zabrzmi koncert „#Pamięć. Grudzień ’70” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zespół pod batutą Rafała Janiaka wykona nie tylko „Grudniowy tren”, ale również najsłynniejsze polskie utwory elegijne, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Mikołaja Góreckiego.

Z kolei 17 grudnia po godz. 18 na antenie Radia Gdańsk będzie miała miejsce premiera słuchowiska „Ostry dyżur”, opowiadającego historię Grudnia ’70 z perspektywy lekarza pełniącego dyżur w „czarny czwartek” 17 grudnia 1970 r., w dniu brutalnego stłumienia protestów społecznych w Gdyni. – Słuchowisko zostanie powtórzone w święta Bożego Narodzenia, docelowo planujemy również wydanie go na płycie DVD. Wspólnie z twórcami sięgamy po różne środki dziennikarskiego i artystycznego wyrazu, bo tego wymaga duch czasu. Jeśli chcemy skutecznie docierać do społeczeństwa, zwłaszcza do młodego pokolenia, z ważnymi treściami dotyczącymi polskiej historii i tożsamości, musimy używać zróżnicowanych narzędzi, zarówno kultury wysokiej, jak i popularnej – przekonuje Adam Chmielecki.

Partnerami projektu „Pamięć. Grudzień ‘70” są Instytut Pamięci Narodowej oraz pomorskie spółki Lotos i Energa.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej