Radio Gdańsk: Cykl debat na 40-lecie Solidarności

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji Radio Gdańsk przygotowuje w sierpniu cykl wyjątkowych debat. Emisja w każdą środę miesiąca po godzinie 11.
5 sierpnia – „Solidarność” – ludzie, praca. Jak zmieniały się prawa pracownicze i warunki pracy w Polsce? – prowadził Artur Kiełbasiński.
Jednym z najważniejszych postulatów robotników, strajkujących w 1980 r. było powołanie niezależnych związków zawodowych. Władze PRL obawiały się tego, gdyż dawało to robotnikom ogromne możliwości dyskutowania o problemach, trapiących to środowisko. Pracownicy mieli też szansę na realną ochronę ich praw.
Paradoksalnie dzisiaj, 40 lat później, trudno mówić o wolności związkowej w Polsce. W wielu firmach nadal prawo do założenia związku jest fikcją. Czemu tak się dzieje? Między innymi na ten temat rozmawiali: prof. Jakub Stelina, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Dośla, szef Regionu Gdańskiego „Solidarności” oraz Edward Fortuna szef „Solidarności” w gdańskim porcie.
12 sierpnia – Kultura dialogu w Polsce – od 21 postulatów do układów zbiorowych.
Czy rząd, pracodawcy i pracownicy umieją się porozumieć? Czy wszyscy uczestnicy dialogu są równi wobec prawa, czy może jedna ze stron dominuje nad drugą?
Uczestnikami będą prof. Marcin Zieleniecki z UG, ekspert prawa pracy, Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący RG NSZZ „Solidarność”, Jacek Rybicki, publicysta, działacz związkowy.
Debatę poprowadzi Olga Zielińska.