Oświatowa „Solidarność”: Projekt zmian w Karcie Nauczyciela jest mało korzystny

– Projekt zmian w Karcie Nauczyciela, procedowany obecnie w Senacie, związany z przywróceniem praw nauczycieli do wcześniejszej emerytury, jest mało korzystny dla naszej grupy zawodowej – ocenił dr Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na łamach „Tysola”

Przypomnijmy, że 5 lipca br. doszło do spotkania przedstawicieli KSOiW z prezesem ZUS Gertrudą Uścińską oraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem i sekretarzem stanu w MEiN Dariuszem Piontkowskim. Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „S” reprezentowali jej przewodniczący Waldemar Jakubowski, jego zastępca Lesław Ordon, członkowie prezydium: Danuta Utrata, Wiesława Stec i Krzysztof Wojciechowski oraz Ewa Dutkiewicz ekspert d.s. ubezpieczeń społecznych wraz z mec. Tomaszem Gryczanem.

Przedstawiciele Solidarności „Oświatowej” zgłosili uwagi do projektu zmian w Karcie Nauczyciela, m.in.:

  • objęcia uprawnieniem wszystkich nauczycieli (nie tylko zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku),
  • wliczania do stażu 30 lat pracy okresów składkowych i nieskładkowych (projekt zakłada do obliczania stażu tylko okres składkowy),
  • zniesienia ograniczenia w zatrudnianiu emeryta do ½ etatu,
  • wprowadzenia zachęty finansowej poprzez zwiększenie kapitału dla nauczyciela, który podejmie decyzję o kontynuacji pracy aż do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego (obecnie nauczyciel odchodzący na emeryturę może ubiegać się o rekompensatę za utracony przywilej , a projekt zmian zakłada jego likwidację).

Przedstawiciele MEiN i ZUS obiecali przeanalizować zgłoszone propozycje zmian pod kątem możliwości wdrożenia ich w proponowanych zmianach. Kolejne spotkanie ustalono na drugą połowę sierpnia br.

Przypomnijmy też, że procedury uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego (awans zawodowy nauczyciela) mają ulec zmianom, co rodzi wątpliwości nauczycieli, którzy mają za sobą staż pracy i przygotowywali się do awansu. Aby móc ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego zgodnie z obowiązującymi zasadami (od 1 września 2022 roku), konieczne jest otrzymanie przynajmniej bardzo dobrej oceny za okres trzech ostatnich lat pracy przed przeprowadzeniem tej oceny. Po wprowadzeniu zmian w Karcie Nauczyciela, w przypadku nauczycieli starających się o stopień nauczyciela dyplomowanego, nie będzie się uwzględniać w okresie oceny okresów usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, które trwają dłużej niż 3 miesiące.         

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej