Stanowisko ws. oceny zmian w ustawie Karta nauczyciela Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z dnia 5 lipca 2022 r.
Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zdecydowanie sprzeciwia się zmianom w ustawie Karta nauczyciela, przyjętym przez Sejm 23 czerwca 2022 r., w tym:
- kolejnej przebudowie awansu zawodowego; ostatnia zmiana była w 2018 r. Jeszcze nie wszyscy nauczyciele zakończyli procedurę ubiegania się o kolejny stopień awansu, a już planuje się kolejną rewolucję;
- zatrudnieniu nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami, zwanym w ustawie „początkującym” na czas określony – 2 lata. Brak stabilizacji zawodowej nie wpływa pozytywnie na rozwój osobisty, sytuację rodzinną i podejmowanie różnych decyzji życiowych przez nauczyciela;
- wydłużeniu czasu pracy nauczyciela bez wynagrodzenia o 1 godzinę tygodniowo. Czas pracy nauczyciela zbadany przez Instytut Badań Edukacyjnych na wniosek MEN wynosi 46 godz. 40 minut, minister Katarzyna Hall wprowadziła 1-2 godz. tzw. „karciane”, które wycofała minister Anna Zalewska. Minister Przemysław Czarnek wraca do pomysłu Platformy Obywatelskiej i wprowadza ponownie takie godziny;
- oceny pracy w oparciu o kryteria MEiN; w 2019 r. minister Anna Zalewska odstąpiła od oceny pracy na bazie kryteriów MEN, a minister Przemysław Czarnek powraca do pomysłu odrzuconego przez m.in. NSZZ „Solidarność”, o czym również mowa w Porozumieniu z dn. 7 kwietnia 2019 r.
Jednocześnie jesteśmy oburzeni tym, że nie uwzględniono opinii NSZZ „Solidarność” z 20 maja br. do projektu zmian w ustawie Karta nauczyciela z 29 kwietnia 2022 r., w której m.in. napisano, że „Wprowadzenie do oświatowej pragmatyki służbowej mechanizmu zawierania umowy na czas określony w wymiarze dwóch lat … stanowi naruszenie standardów unijnych.”
Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych zmian, zwłaszcza w kontekście ostatniej waloryzacji płac nauczycieli o 4,4% od maja br., gdyż nie znalazła się w tym projekcie zmiana systemu wynagrodzeń nauczycieli, czyli uzależnienie wynagrodzenia nauczycieli od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Takie zobowiązanie podjął Rząd 7 kwietnia 2019 r., z którego do chwili obecnej nie wywiązał się.
Takie działania budzą nieufność do Rządu. Przyjęte przez Sejm zmiany obniżają status zawodowy nauczycieli. Nie godzimy się na obniżanie rangi zawodu nauczyciela, czego skutkiem może być rezygnacja z zawodu wielu z nich, może też wpływać na efekty kształcenia i wychowania.
W imieniu Prezydium Sekcji
Barbara Kamińska, zastępca przewodniczącego
Anna Kocik, zastępca przewodniczącego Sekcji
Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej