Nasi stypendyści czytają swoje prace o spotkaniu z NSZZ „S”

Dwójka stypendystów Funduszu Stypendialnego zaprezentowała podczas ZRG swoje prace „Moje spotkanie z NSZZ „Solidarność””. Jak patrzy na Związek pokolenie urodzonych w XXI w. dowiadujemy się z prac „Moje spotkanie z NSZZ „Solidarność””, które są warunkiem uzyskania stypendium fundowanego przez Związek.

Praca stypendysty Cezarego Matuszewskiego z IX LO w Gdyni dotyczyła Jana Koziatka, jednego z działaczy stoczniowej „Solidarności”, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po przemianach z 1989 r. walczył o utrzymanie Stoczni Gdańskiej oraz zapewnienie pracownikom udziału w akcjach zakładu.

Wśród gości ZRG była Jadwiga Koziatek, żona stoczniowego działacza oraz jego córka, a matka stypendysty – Iwona Matuszewska.

Jadwiga Koziatek w środku, Iwona Matuszewska pierwsza z lewej

– Moje pierwsze spotkanie z człowiekiem NSZZ „Solidarność” było bardzo wcześnie. Byłem wtedy niemowlakiem. Człowiekiem z NSZZ „Solidarność” był mój dziadek Jan Piotr Koziatek. Jako dziecko lubiłem przyjeżdżać do dziadka, ponieważ wiązało się to z dużą ilością ekscytujących, ciekawych, a czasem mrożących krew w żyłach historii z jego życia – wspominał wnuk .
Druga z prac odczytała Emilia Sanecka, która ukończyła szkołę w Leśniewie oraz drugą klasę Szkoły Muzycznej w Gdyni.

Pracę czyta Emilia Sanecka

– Wielokrotnie słyszałam o czasach „PRL-u” oraz ludziach walczących o „wolność” oraz solidarność. Najczęściej jednak bohaterami byli mężczyźni, przynajmniej tak mi się wydawało. Zaczęłam więc czytać i drążyć temat o „bohaterkach” z czasów solidarności. Natknęłam się na artykuł o pani Alinie Pienkowskiej -Borusewicz. Tak zaczęło się moje spotkanie z człowiekiem solidarności – kobietą. Słyszałam o wielu bohaterach i powtarzające się nazwiska jednak na to natknęłam się po raz pierwszy dlatego mnie zaciekawiło. Wczytując się w historię pani Aliny zdałam sobie sprawę, że to tacy właśnie zwykli ludzie walczyli o wolność w naszym kraju. To właśnie dzięki nim możemy swobodnie korzystać z wolności w Polsce – czytała stypendystka.

Była to też dobra okazja by kontynuować wręczenie podziękowań dla organizacji związkowych – darczyńców, którzy wspierają fundusz Stypendialny Fundusz Stypendialny NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w ramach struktury organizacyjnej Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej