mLegitymacja już dostępna

Każdy emeryt i rencista otrzyma mLegitymację, czyli elektroniczną wersję legitymacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona dostępna na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Co istotne, dotychczasowe plastikowe legitymacje są nadal ważne.

Nowy rok przynosi zmianę legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Zamiast plastikowego dokumentu otrzymają mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Można z niej korzystać na urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty ”.

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, powinni złożyć wniosek do ZUS na formularzu ERL.

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS automatycznie wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu według własnego uznania.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek przy zakupie biletów.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach są ważne zgodnie z nadanym terminem.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej