Zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca br. – rodzice mają wybór

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 maja br., czas przez który można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przedłużony do 14 czerwca br. Jeżeli placówka opiekuńczo-wychowawcza jest już otwarta to rodzice zadecydują czy poślą dziecko do przedszkola lub żłobka czy skorzystają z dodatkowego świadczenia.

Na podstawie przepisów dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom dzieci w wieku do 8 roku życia oraz opiekunom dzieci do 16 lat, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat,  w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Okres pobierania tego zasiłku został wydłużony do 14 czerwca 2020 r.

Otwarcie placówek jest możliwe ale nie obowiązkowe. Decyzja zależy od organu założycielskiego i powinna być podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.

Nawet jeżeli władze samorządowe zdecydują  o otwarciu placówek, rodzice mają wybór czy posłać do nich dziecko czy nie. Jeśli mimo otwartego żłobka lub przedszkola się na to nie zdecydują, to będą mogli dalej bez obaw pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Wszelkie informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są dostępne na stronie internetowej zus.pl.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej