Kolej na Młodych: Edukacja – jak oszczędzać na emeryturę?

W ramach kampanii „Kolej na Młodych” Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” oraz „Tygodnik Solidarność” zorganizowali webinar edukacyjny z udziałem ekspertów na którym poruszono temat oszczędzania na przyszłość z wykorzystaniem różnych opcji emerytalnych. Głównym tematem były pracownicze plany kapitałowe, które obok standardowej emerytury są jednym z dodatkowych sposobów na finansowe zabezpieczenie swojej jesieni życia.

Spotkanie w formie online poprowadził Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, a jego gośćmi była Barbara Surdykowska, doradca prawny w Biurze Eksperckim NSZZ „Solidarność” oraz Tomasz Krygier, trener PFR Portalu PPK.

Na początku dyskusji poruszono temat samego systemu emerytalnego w Polsce i jego zasadniczego problemu, który rzuca cień na jego sprawne funkcjonowanie.

– Kluczową kwestią jest to, żeby obywatele mieli zaufanie do systemu ubezpieczeń społecznych, a jednym z najważniejszych czynników kształtujących to zaufanie jest to, że system powinien być zbudowany w sposób logiczny i żeby miał określone zasady. Podstawowym problemem, który dostrzega NSZZ „Solidarność” i ogólnie strona związkowa to są kwestie nierównego rozłożenia pozapłacowych kosztów pracy, czyli składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zależnie od formy pracy. Jeśli mamy umowę o pracę to koszty ubezpieczeniowe dla pracownika są wyższe niż w przypadku, gdy mamy umowę zlecenie lub prowadzimy działalność gospodarczą. Dlatego związki zawodowe postulują o pełne ozusowanie umów zlecenie, abyśmy nie mieli do czynienia z sytuacją, w której pracownicy są wypychani w kierunku umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia, ponieważ z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to bardziej opłacalne – stwierdziła Barbara Surdykowska, wskazując na to, że umowy cywilnoprawne często zastępują umowę o pracę, przez co pracownicy są pozbawiani należytych składek emerytalnych, co skutkuje niskim kapitałem odłożonym na wiek emerytalny.

– Jeżeli w tej chwili państwo wysyła sygnał, że jeśli przy pewnych formach pracy, nie musisz odprowadzać składki, która przełoży się na wysokość Twojej emerytury w przyszłości, to jednocześnie daje do zrozumienia, że może lepiej wykonywać taką pracę, która nie jest związana z takimi dodatkowymi, jak to ludzie postrzegają, kosztami jak składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – podsumowała ekspertka „Solidarności” uświadamiając, że właśnie ten czynnik wpływa na finalny brak zaufania do całości systemu emerytalnego w Polsce.

Pojawiają się wiec pytania, jak dodatkowo można zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość i tę kwestię poruszył Tomasz Krygier, trener PFR Portalu PPK:

 – System ubezpieczeń będzie wypłacał nam emeryturę, ale widzimy, że stopa zastąpienia jest coraz niższa, więc musimy szukać też innych źródeł oszczędności. Jednym z takim rozwiązań jest PPK. Jeśli ja wejdę do tego programu jako młody człowiek, to mam długą perspektywę oszczędzania. Muszę ponieść pewne wyrzeczenie, czyli muszę wnieść swoją wpłatę, to jest 2% swojego wynagrodzenia, ale za to pracodawca dopłaci mi 1,5%. Czyli nie jestem osamotniony w tym oszczędzaniu. Każda moja złotówka, to 75 groszy od pracodawcy. Każde moje 100 zł, to 75 zł od pracodawcy. Zbieram razem z pracodawcą, a to są moje pieniądze, z których będę mógł korzystać po 60 roku życia, ale też mogę z nich skorzystać wcześniej. Co jest ważne, ten kapitał jest gromadzony i pomnażany przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, które mają doświadczenie w zarządzaniu takimi funduszami. Te fundusze są dostosowane do wieku uczestnika, im starszy człowiek tym bezpieczniej te środki są inwestowane, a im młodszy, tym instytucje podejmują większe ryzyko, ale z tym idzie większa stopa zwrotu – w przejrzysty sposób wyjaśnił Tomasz Krygier.

Takie wyliczenie można przeprowadzić samemu na stronie www.mojeppk.pl/kalkulator, by sprawdzić, ile odłożymy pieniędzy w ramach PPK przy naszych dochodach w ciągu określonego czasu pracy.

Zachęcamy do obejrzenia całego webinaru, który jest dostępny na fanpage’u Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.

źródło: Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej