KE blokuje wsparcie dla energochłonnego przemysłu i górnictwa. Jest stanowisko „Solidarności”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przesłało do Komisji Europejskiej stanowisko w sprawie opóźniania notyfikacji pomocy publicznej w ramach tarczy antykryzysowej. Ostrzega przed wprowadzeniem narzędzia umożliwiającego blokowanie wsparcia dla konkretnych firm.

fot. ML

Zdaniem Prezydium nie ma żadnego usprawiedliwienia dla faktu, że w sytuacji, gdy – jak czytamy – polskie firmy znajdują się na skraju zapaści, gdy każdy dzień zwłoki grozi utratą kolejnych setek miejsc pracy, niezbędna pomoc jest wstrzymywana przez unijną machinę biurokratyczną.

Według prezydium Krajówki „Solidarności” przyczyną jest zamiar blokowania notyfikacji według kryterium zawartym w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

– Jeszcze większą konsternację i niedowierzanie budzą docierające do nas informacje, według których powodem zwłoki ze strony KE jest fakt, iż o pomoc w ramach Tarczy Finansowej PFR mogłyby się ubiegać przedsiębiorstwa z branż energochłonnych oraz z sektora górnictwa węgla kamiennego. Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że KE domaga się, aby pomoc w ramach Tarczy dla poszczególnych przedsiębiorstw była przedmiotem odrębnej procedury notyfikacyjnej. W domyśle mechanizm ten ma służyć blokowaniu wsparcia finansowego dla firm i branż, które nie mieszczą się w forsowanej przez Komisję strategii Europejskiego Zielonego Ładu – napisano w stanowisku.

Prezydium przypomina, że wprowadzanie unijnej strategii miało być procesem „sprawiedliwej transformacji”, tymczasem blokowanie pomocy dla firm z sektora energochłonnego i górnictwa będzie narzędziem – jak to ujęto – gwałtownej i brutalnej likwidacji.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, domaga się jak najszybszej notyfikacji Tarczy Finansowej PFR przez Komisję Europejską. Brak tej notyfikacji będzie oznaczać, że Komisja Europejska zamiast wspierać kraje członkowskie w walce z obecnym kryzysem, jest zainteresowana wyłącznie bezwzględną realizacją interesów unijnych elit i powiązanych z nimi środowisk. W takiej sytuacji jakikolwiek dialog dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie możliwy ani teraz, ani w przyszłości.

Na koniec Prezydium ostrzega, że NSZZ „Solidarność” będzie zmuszony do podjęcia wszelkich możliwych form protestu, dla obrony polskiego przemysłu i miejsc pracy w Polsce przed likwidacją.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej