Ile zgromadziliśmy w ZUS i jaka może być emerytura

Jest nowelizacja danych o stanie konta ubezpieczonego (IoSkU). Ubezpieczeni poznają stan środków zapisanych na koncie i subkoncie w ZUS na 31 grudnia 2020 r., a ci którzy skończyli 35 lat także wyliczenie hipotetycznej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU). Stan konta można sprawdzić tylko na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS za 2020 rok. Osoby, które jeszcze nie posiadają swojego konta na PUE, mogą je założyć w każdej chwili.

Informację ZUS udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie konta na PUE, trzeba wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego przedstawia stan środków zapisanych na 31 grudnia 2020 r.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury, obliczoną z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona dostępna w zakładce „Hipotetyczna emerytura”.

Zakład prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych składek.

Krzysztof Cieszyński
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej