Firmy, laureaci konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę

Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są zakładami nowoczesnymi, wiedza, czym są procesy innowacyjności, a przede wszystkim wyróżnione firmy szanują prawa pracowników, stosują dobre praktyki w biznesie oraz prowadzą dialog społeczny, respektując rolę związków zawodowych.

PGE Wybrzeże ul. Wiślna w Gdańsku

Wśród finalistów i laureatów znalazła się PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku. Elektrociepłownie należące do PGE Energia Ciepła w Gdańsku (ul. Wiślna 6) i Gdyni (ul. Pucka 118) są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, zaspokajając potrzeby grzewcze mieszkających w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi.

I jeszcze coś ważnego. PGE znalazła się na Wybrzeżu w procesie repolonizacji. W 2017 roku odkupiony został przez PGE udział francuskiej EDF w wytwarzających ciepło elektrociepłowniach EDF Polska SA. (Gdańsk, Gdynia, Toruń, Kraków) za ponad miliard euro. To od PGE kupuje energię grzewczą z elektrociepłowni w Gdańsku GPEC należący do komunalnej Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu LVV Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH).

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia wyróżnień w XII edycji konkursu akcentował, że w tym konkursie kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy.

Pod uwagę brane są m.in. przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie oraz funkcjonowanie rady pracowników.

Konkurs jest organizowany przez NSZZ „Solidarność”, a odbywa się pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Celem przedsięwzięcia jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Wyróżnione firmy szanują prawa pracowników oraz prowadzą u siebie dialog społeczny.

Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne „Solidarności”.

Certyfikatem można się posługiwać przez okres trzech lat.

– To jest nagroda, która pokazuje nowoczesną stronę polskiej gospodarki, to są nowoczesne przedsiębiorstwa, w których są przestrzegane zasady prawa pracy

– akcentował prezydent.

Konkurs organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP. To jedyny konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym „Solidarność”.

Laureaci tegorocznej edycji:

 1. PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW Dychów w Dychowie
 2. Zakład Usług Energetycznych „Wod-Rem” Sp. z o.o. w Nowej Sarzynie
 3. Kopalnia Wapienia „Morawica” SA
 4. Dom Pomocy Społecznej w Foluszu w woj. podkarpackim
 5. Iskra-Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o
 6. PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku
 7. Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o.
 8. Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Katowicach
 9. „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda” w Płocku
 10. Famur SA Systemy Ścianowe Glinik Oddział Gorlice
 11. Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych „Kruszgeo” SA
 12. Orlen Południe SA
 13. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie
 14. Grupa Żywiec SA
 15. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów
 16. KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice – Sieroszowice”
 17. Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA

Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął śp. prezydent Lech Kaczyński. Uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej