Dzień św. Floriana patrona strażaków

Dzień Strażaka w Polsce 4 maja został ustanowiony w 2002 roku przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Święto obchodzone jest w dniu upamiętniającym męczeńską śmierć świętego Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład legionów imperium rzymskiego. W roku 304 stawił się za prześladowanymi legionistami – chrześcijanami. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Anizy.

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, w tym z ratowaniem zdrowia i życia: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Szczególną czcią cieszy się w królewskim mieście Krakowie. W erze COVID-19 niezwykle istotna jest praca służb medycznych i ratowniczych, w tym strażaków, funkcjonariuszy PSP i druhów z OSP, którzy wspierają medyków i ratowników medycznych.

Na ilustracji: Święty Florian (ur. 2. połowa III wieku w Ceti, zm. 304) – święty i męczennik chrześcijański.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej