Benefis bohatera opozycji demokratycznej w Gdańsku

Dla Tadeusza Szczudłowskiego, bohatera opozycji demokratycznej, uczestnika prostestów antykomunistycznych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Gdańsku, współredaktora 21 postulatów zorganizowany został benefis. Z ramienia Związku uczestniczył w nim przewodniczący RG Krzysztof Dośla. 

W październiku 1956 r. Szczudłowski był uczestnikiem buntu chorążych WSMW przeciwko podporządkowaniu polskich sił zbrojnych sowieckim doradcom oraz represjom ze strony oficerów politycznych i Informacji Wojskowej. W 1968 r. uzyskał dyplom porucznika żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, ale został pozbawiony możliwości pracy na morzu (odmowa wydania książeczki żeglarskiej i paszportu).

W 1976 r. sygnatariusz protestu gdańskich studentów przeciwko represjom wobec robotników Ursusa i Radomia. Od 1977 r. członek ROPCiO, współpracownik SKS uczelni Trójmiasta i RMP. W latach 1977–1980 organizator i uczestnik manifestacji w dniach 3 maja oraz 11 listopada. 3 maja 1980 r. po mszy św. w bazylice Mariackiej przemawiał na wiecu pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, po jego zakończeniu aresztowany, a następnie skazany (z Dariuszem Kobzdejem) na karę 3 miesięcy więzienia.

W sierpniu 1980 r. uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, organizator mszy św. odprawionej na terenie SG. Inicjator wzniesienia przed bramą nr 2 drewnianego krzyża jako kamienia węgielnego pod przyszły pomnik Poległych Stoczniowców, współredaktor 21 postulatów. W 1981 r. honorowy członek komitetu obchodów pierwszej rocznicy Sierpnia ’80, gość honorowy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

W okresie 2 stycznia–16 października 1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku. Od 1983 r. zaangażowany w pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom. W maju 1988 r. uczestnik strajku w SG, po zakończeniu którego na czele pochodu niósł krzyż.

– Bohaterowie tamtych wydarzeń niosą w sobie imperatyw wolności, przywiązania i miłości do wolnej i niepodległej Polski – mówił podczas uroczystości zorganizowanej w czwartek, 22 grudnia prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

(fot. mat. IPN)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej