Komunikat o przekazaniu projektu Uchwały programowej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przesłało do Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” projekt Uchwały programowej, z naniesionymi w Sekcji Gdańskiej poprawkami. WZD programowe Sekcji ma odbyć się 12 – 13 marca 2024 r. w Warszawie.

Projekt Uchwały programowej składa się z następujących części:

• Sprawy pracownicze i finansowe, w tym uwagi do pragmatyki zawodowej nauczycieli, zmiany systemu naliczania wynagrodzeń i nakładów w oświacie, emerytur, pracy zdalnej.
  • Sprawy edukacyjne, w tym uwagi do kształcenia zawodowego (branżowego), edukacji włączającej (uczniów z niepełnosprawnością), wychowania patriotycznego i podmiotowego wymiaru szkoły, dialogu w edukacji i rzetelnego rozwiązywania spraw bieżących (jest wymieniony katalog konkretnych zadań do realizacji).
  • Zadania związkowe, w tym uwagi do rozwoju i promocji Związku, wybranych zadań związkowych do realizacji.
  • Godność nauczyciela i „Umowa edukacyjna”, w której jako cele główne stawia się ochronę godności zawodu nauczyciela oraz podjęcie działań na rzecz zawarcia „Umowy edukacyjnej”, zapewniającej ponadkadencyjną stabilizację w tym tak ważnym dla rozwoju Polski obszarze, jakim jest edukacja.

Dziękujemy wszystkim Członkom Rady Sekcji, Członkom KM POiW w Gdańsku za przesłane uwagi.

w imieniu Prezydium Sekcji:
Bożena Brauer,
przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku