Komunikat z posiedzenia Prezydium Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia

1. W posiedzeniu dnia 1 czerwca br. obok stałych Członków Zespołu wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Premier przedstawił najważniejsze założenia Polskiego Ładu dotyczące Ochrony Zdrowia. Wskazał, że dokonany już w okresie ostatnich 5 lat bezprecedensowy wzrost wydatków publicznych przeznaczanych na zdrowie będzie kontynuowany. W dokumencie Polski Ład zaplanowano podwyższanie odsetka PKB przeznaczanego na Ochronę Zdrowia do 6% PKB w roku 2023 oraz 7% w roku 2027. Prezes Rady Ministrów wyraził nadzieję, że rozwiązania służące poprawie systemu Ochrony Zdrowia w Polsce zostaną wypracowane w formule dialogu trójstronnego w konsensusie ze stroną społeczną.

Minister Zdrowia zadeklarował wolę współpracy z partnerami społecznymi w przygotowaniu propozycji rozwiązań skierowanych na poprawę efektywności sektora zdrowotnego oraz sytuacji pracowników Ochrony Zdrowia.

2. Ustalono, że najbliższe posiedzenia Zespołu odbędą się 17 oraz 28 czerwca br.:

Posiedzenie 17 czerwca poświęcone będzie przeglądowi rozwiązań regulowanych rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Problematyka ta stanowić będzie kontynuację prac nad systemowym regulowaniem wynagrodzeń w ochronie zdrowia z uwzględnieniem kontekstu wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 7% PKB zadeklarowanego w Polskim Ładzie.

Posiedzenie 28 czerwca br. poświęcone będzie prezentacji Federacji Przedsiębiorców Polskich „Omówienie skutków wprowadzenia ustawy 6 proc. PKB na zdrowie po trzech latach od wejścia w życie”.

3. Ustalono, że Zespół będzie również prowadził prace w wybranych obszarach ujętych w dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” oraz prace w obszarach związanych z reformą szpitalnictwa.

Źródło: Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”