Apel nr 1/2023 Walnego Zebrania Delegatów Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku z dnia 18. 04. 2023 r. ws. wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych

Walne Zebranie Delegatów Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku apeluje o podejmowanie działań na rzecz poprawy  sytuacji ekonomicznej pracowników administracji i obsługi poprzez określenie standardów ich zatrudnienia oraz stworzenie mechanizmów regulacji płac dla tej grupy pracowników oświaty.

Walne Zebranie Delegatów oczekuje zniwelowania tzw. spłaszczania wynagrodzeń wśród pracowników administracji i obsługi w placówkach oświatowych do tzw. płacy minimalnej. Spłaszczenie to jest szczególnie krzywdzące dla pracowników z wieloletnim stażem oraz wykonującym obowiązki związane z większą odpowiedzialnością.

Zwracamy się o przywrócenie nadgodzin dla pracowników zastępujących osoby będące na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym. Osoby zastępujące nieobecnych pracowników często nie dostają  żadnej rekompensaty lub bardzo niewielką, wynikającą ze zmniejszenia premii osobie nieobecnej.

Jednocześnie WZD apeluje do nowo wybranych władz Sekcji o zebranie danych i organizację zebrania przeglądowego, jak problemy pracowników administracji  i obsługi szkół realizowane są w poszczególnych gminach, powiatach na terenie działania naszej Sekcji, m. in. w związku z inflacją około 17% i wzrostem wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r. (stawka godzinowa wzrasta do 22,80 zł od 1 stycznia br. i do 23,50 zł od 1 lipca br.).

Bożena Brauer, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

Do wiadomości:

• Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • Kluby parlamentarne,
  • Komisja Krajowa i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”,
  • Jednostki samorządu terytorialnego oraz szkoły i placówki oświatowe,
  • Środki społecznego przekazu.