Jakie jest światowe TOP 5 najcięższych, ale najlepiej płatnych prac?
Wysokość wynagrodzenia uzależniona od zagrożenia w miejscu pracy już jakiś czas temu ustąpiła zawodom, w których zarobki dyktowane są znajomością nowych technologii, specjalistyczną wiedzą w wymagających dziedzinach czy umiejętnościami zarządzania zasobami ludzkimi, dzięki którym możliwe jest kształtowanie odnoszących sukces firm. Przyglądając się najbardziej niebezpiecznym i najcięższym zawodom na świecie można jednak znaleźć te, które w dalszym ciągu dobrze wynagradzają pracowników poświęcających każdego dnia pracy swoje zdrowie i życie.
Oto TOP 5 najcięższych, ale i najlepiej płatnych zawodów na świecie:
- Praca na platformie wiertniczej
Wydobywanie ropy, gazu czy innych surowców z wykorzystaniem platformy wiertniczej to jeden z najniebezpieczniejszych i jednocześnie najbardziej męczących psychicznie i fizycznie zawodów na świecie. Pracownicy, którzy decydują się podjąć pracę w zawodzie muszą liczyć się z 12-godzinnymi zmianami i koniecznością przebywania na platformie 14, a nawet 28 dni pod rząd, pracując codziennie aż do czasu opuszczenia platformy na odpowiednio kolejne 14 lub 28 dni. Niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z pracą daleko od brzegu, bez bezpośredniego dostępu do pomocy na lądzie i 12-godzinną pracą w bardzo trudnych warunkach są tu naprawdę realne, ale i dobrze wynagradzane. Szacuje się, że na platformie wiertniczej można zarobić 60-110 tys. dolarów rocznie.
- Poławianie krabów
Choć praca ta może wydawać się całkowitym kontrastem dla pracy na platformie wiertniczej, ci, którzy zawodowo zajmują się poławianiem krabów każdego roku tracą w swoim otoczeniu naprawdę wielu członków załogi. Problemem jest tu oczywiście najczęściej odległość od brzegu, konieczność pracy pod wodą i bardzo intensywny wysiłek fizyczny w trakcie sezonu. Wynagrodzenia? Szacuje się, że najlepsi poławiacze są w stanie zarobić od 50 do nawet 100 tys. dolarów za sezon.
- Piloci
Piloci zarówno w dużych liniach lotniczych, wojsku jak i przy obsłudze samolotów towarowych zarabiają naprawdę dobrze, jednak każdego dnia podejmują niemałe ryzyko zasiadając za sterami latającego giganta. Ze średnią wypłatą wynoszącą do 114 tysięcy dolarów rocznie, piloci mogą pochwalić się zdecydowanie opłacalną, choć niebezpieczną pracą. Wśród zagrożeń należy pamiętać jednak nie tylko o utracie kontroli nad samolotem, awariami silników i spadaniem samolotów na ziemię – piloci każdego dnia cierpią z powodu chorób zawodowych wynikających z ciągłej pracy w pozycji siedzącej za sterami samolotu, różnic ciśnienia na ziemi i w powietrzu, suchości powietrza w kabinie samolotowej i podwyższonego ryzyka chorób oczu związanych z ciągłą ekspozycją na promienie słoneczne ponad poziomem chmur.
- Prace podwodne
Nurkowie, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem inspekcji i naprawy podwodnych części jednostek pływających, przeglądów budowli hydrotechnicznych, atestów dna, cięć, spawania i betonowania podwodnego, układaniem prefabrykatów i geowłókniny czy wydobywaniem zagubionych elementów w wodzie są narażeni na dość duże ryzyko zawodowe, jednak mają też szansę na całkiem dobre zarobki. Szacunkowa średnia dochodów wśród profesjonalnych nurków wynosi w Stanach Zjednoczonych nawet 50 tysięcy dolarów rocznie, a najlepsi z nich mogą zarabiać nawet dwukrotnie tyle.
- Branża budowlana
Pracownicy na budowach, niezależnie od tego czy pracują na wysokościach, przy obsłudze maszyn czy jako inżynierowie, są narażeni na wiele różnego rodzaju urazów, chorób zawodowych i poważnych wypadków mogących prowadzić nawet do śmierci. Zarobki mogą być tu bardzo zróżnicowane i biorąc za przykład Polskę można spodziewać się, że nie jest to nazbyt dobrze płatny zawód, jednak statystyki prowadzone przez amerykańskie agencje zatrudnienia pokazują, że średnie roczne zarobki dla majstrów i inżynierów na budowach mogą sięgać nawet 60 tysięcy dolarów.
Do listy niebezpiecznych, choć dobrze płatnych zawodów na świecie (nie koniecznie w Polsce) warto dodać także górników, pracowników elektrowni i związanych z konstrukcjami energetycznymi, pracowników sortowni śmieci i ścieków, strażaków, drwali, pracowników huty, spawaczy, policjantów, a nawet lekarzy, którzy mając na co dzień kontakt z czynnikami biologicznymi są narażeni na wszelkiego rodzaju choroby i urazy. Choć więc współcześnie może wydawać się, że pracownicy umysłowi zarabiają znacznie więcej, niż fizyczni, w rzeczywistości w skali światowej to właśnie ci drudzy znajdują się nieustannie na liście najlepiej zarabiających. Wspomniane w zestawieniu zawody często ryzykują życiem dla dobra ogółu – dobrze wiedzieć, że ich praca jest za to odpowiednio wynagradzana.
Źródło: https://www.bhp-gabi.pl/a104,najciezsze-ale-najlepiej-platne-prace-swiatowe-top5.html
Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.