Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń?

Większość z nas wie jak należy postępować w przypadku wystąpienia oparzeń natomiast wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia odmrożeń wydaje się zapomniana. W dużej mierze wynika to z faktu, że auta w okresie zimowym w ostatnich latach jest dla nas wyjątkowo łaskawa jednak nie można liczyć, że tak zawsze będzie.

Odmrożenie jest wynikiem uszkodzenia skóry spowodowanego ekspozycją na niskie temperatury. Stopień ciężkości i rozległość tego uszkodzenia zależą od temperatury otoczenia oraz czasu, przez jaki skóra była narażona na działanie chłodzenia. Dodatkowo, wpływ na nasilenie skutków odmrożeń mają wiatr i wysoka wilgotność powietrza. Spożycie dużej ilości alkoholu może prowadzić do zmian w naczyniach krwionośnych, co z kolei zwiększa ryzyko poważnych odmrożeń, mogących doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu i, w konsekwencji, śmierci.

Najbardziej podatne na odmrożenia są nos, uszy, policzki oraz palce rąk i stóp. Stopień ciężkości odmrożeń jest oceniany w stopniach, podobnie jak w przypadku oparzeń.

Odmrożenie I stopnia charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami w krążeniu krwi w skórze, bólem, często silnym, bladością lub sinoczerwonym zabarwieniem skóry, obrzękiem, pieczeniem i świądem skóry. II stopień odmrożenia to pojawiające się na skórze pęcherze z płynem surowiczym, III stopień – martwica powierzchowna skóry, a IV stopień – martwica głęboka, której ulegają np. palce, uszy lub nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.

Skutkiem odmrożenia określonych części ciała najczęściej jest ogólne wychłodzenie organizmu. Dlatego w sytuacji ratowania poszkodowanego konieczne jest przeniesienie go do ciepłego pomieszczenia, pamiętając o unikaniu zbyt gorącego otoczenia. Należy bezzwłocznie zdjąć z poszkodowanego wilgotne i zimne ubranie, a także usunąć biżuterię z palców. Jeśli odmrożeniu uległy palce, zaleca się zanurzenie ich w letniej wodzie, początkowo o temperaturze 30°C, a następnie stopniowo podniesienie do 36°C.

W przypadku odmrożonych policzków, nosa czy uszu, zaleca się nakładanie ciepłych (lecz nie gorących) i czystych opatrunków. Jeżeli na skórze widoczne są pęcherze, sinoczerwone lub blade plamy, zastosowanie suchych i czystych opatrunków, najlepiej z gazy wyjałowionej, jest wskazane. Z uwagi na ogólne wychłodzenie organizmu poszkodowanego, należy podać mu ciepłe (nie gorące) napoje.

Po ociepleniu odmrożonych części ciała, zaleca się umieszczenie ich nieco wyżej i przykrycie. Jeśli poszkodowany jest przytomny i czuje się dobrze, a dostępny jest ogrzewany samochód, można go przetransportować do lekarza. W przeciwnym przypadku, należy niezwłocznie wezwać pomoc pogotowia ratunkowego.

W każdym przypadku odmrożenia, ocenę stanu poszkodowanego powinien przeprowadzić lekarz. W przypadku odmrożeń powyżej II stopnia, zaleca się podanie poszkodowanemu surowicy przeciwtężcowej. Ważne jest, aby unikać przekłuwania pęcherzy, masowania lub nacierania cokolwiek na obszary skóry poddane odmrożeniu. Ponadto, należy unikać gwałtownego podgrzewania odmrożonych części ciała, ponieważ skóra w tych obszarach jest wyjątkowo delikatna.

Źródło: materiały CIOP i PIB

Źródło: https://www.seka.pl/pierwsza-pomoc-odmrozenia/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej