Dlaczego pozycja boczna bezpieczna jest niezastąpiona?

Pozycja boczna bezpieczna, znana również jako pozycja boczna ustalona, to nie tylko kluczowy element pierwszej pomocy, ale także niezastąpione narzędzie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). To prosta, ale skuteczna technika, która może zdecydowanie wpłynąć na życie poszkodowanych osób oraz minimalizować ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu, jak należy ustawić poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, aby skutecznie udrożnić drogi oddechowe.

Pozycja boczna ustalona, znana również jako pozycja boczna bezpieczna, jest stosowana w pierwszej pomocy, aby zabezpieczyć drożność dróg oddechowych u poszkodowanego, który jest nieprzytomny, ale oddycha. Zapobiega też zapadaniu się języka na tylną ścianę gardła oraz przedostania się treści lub ciał obcych do układu oddechowego. Jak należy ustawić poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej?

Konieczne jest stosowanie się do następujących zasad pierwszej pomocy:

  • Połóż poszkodowanego na plecach, a następnie wyprostuj nogi.
  • Ułóż jedną rękę poszkodowanego na linii jego ciała, a drugą unieś do góry, tak, aby dłoń była skierowana w kierunku jego twarzy.
  • Przygotuj nogi do przekręcenia poszkodowanego na bok. Jedna z nóg powinna pozostać wyprostowana, a drugą kończynę dolną poszkodowanego pozostaw zgiętą w kolanie, aby zapewnić stabilność.
  • Delikatnie przekręć nieprzytomną osobę na bok. Unieś głowę poszkodowanego, aby utrzymać drożność dróg oddechowych.
  • Pociągnij nogę górną w kierunku klatki piersiowej, aby utrzymać stabilność.
  • Sprawdź, czy drogi oddechowe są wolne. Jeśli w ustach poszkodowanego znajdują się jakiekolwiek obce ciała, usuń je ostrożnie.

Pamiętaj, że pozycja jest prawidłowo wykonana, gdy nie uciska na klatkę piersiową i zapewnia swobodny odpływ treści z jamy ustnej. Dzięki temu poszkodowany może swobodnie oddychać.

Pozycję boczną ustaloną (PBU), znanej również jako pozycję boczną bezpieczną, należy stosować w następujących sytuacjach:

  • UTRATA PRZYTOMNOŚCI PRZEZ POSZKODOWANEGO

Jeśli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, pozycja boczna ustalona może pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych i uniknięciu ryzyka uduszenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które straciły przytomność w wyniku uduszenia, w wyniku alkoholu lub narkotyków, lub z innych przyczyn.

  • RYZYKO WYMIOTÓW

W sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że poszkodowany może zwymiotować, ułożenie go w pozycji bocznej ustalonej umożliwia wymioty, aby wypłynęły z ust i nie przedostawały się do dróg oddechowych.

  • PRZY ZACHOWANEJ ŚWIADOMOŚCI

Wówczas, gdy osoba jest przytomna, ale nie jest w stanie siedzieć ani stać, można ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej w celu zapewnienia komfortu i utrzymania drożności dróg oddechowych.

Mimo że pozycja boczna ustalona (PBU) jest skuteczną i często niezastąpioną techniką pierwszej pomocy, istnieją pewne sytuacje, w których jej zastosowanie jest przeciwwskazane lub wymaga szczególnej ostrożności. Oto kilka przeciwwskazań do stosowania pozycji bocznej ustalonej:

  • PODEJRZENIE URAZU KRĘGOSŁUPA LUB MIEDNICY

Przede wszystkim, jeśli istnieje podejrzenie urazu kręgosłupa lub miednicy, należy unikać przekładania poszkodowanego na bok, ponieważ może to prowadzić do dalszych obrażeń. W takich przypadkach lepiej jest utrzymać osobę w pozycji leżącej na plecach, dopóki profesjonalna pomoc medyczna nie dotrze na miejsce.

  • W PRZYPADKU UTRATY PRZYTOMNOŚCI I BRAKU ODDECHU

W sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, pierwszym krokiem powinna być reanimacja krążeniowo-oddechowa. Nie przekładaj go na bok w takiej sytuacji. Rozpocznij RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową) według obowiązujących zaleceń.

  • BRAK PEWNOŚCI CO DO PRZYCZYNY UTRATY PRZYTOMNOŚCI

Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego poszkodowany stracił przytomność, nie przekładaj go na bok. Może to być bardziej złożona sytuacja, która wymaga szczególnej uwagi i profesjonalnej pomocy.

Pozycja boczna ustalona zmodyfikowana to modyfikacja standardowej pozycji bocznej ustalonej (PBU), która jest stosowana w przypadkach, gdy poszkodowany ma podejrzenia obrażeń kręgosłupa szyjnego lub kręgosłupa szyjnego i nie można go przekładać w tradycyjną PBU ze względu na obawy o nasilenie potencjalnych obrażeń. Pozycja boczna ustalona zmodyfikowana ma na celu utrzymanie drożności dróg oddechowych i minimalizowanie ryzyka urazów kręgosłupa szyjnego. Oto jak można ją wykonać:

  • Upewnij się, że poszkodowany leży na plecach, a ty masz na wyciągnięcie ręki zespół pierwszej pomocy.
  • Ustabilizuj głowę – w przypadku, gdy masz dostęp do odpowiedniego sprzętu (na przykład ręcznika lub poduszki), umieść go pod głową poszkodowanego w taki sposób, aby utrzymać jego głowę i szyję w jak najbardziej stabilnej pozycji.
  • Ustaw pozostałą część ciała w stabilnej pozycji – w takiej sytuacji należy unikać przekładania poszkodowanego na bok.
  • Nadal monitoruj drogi oddechowe – upewnij się, że drogi oddechowe poszkodowanego są drożne, a oddech jest regularny. W razie potrzeby przeprowadź procedurę oczyszczenia dróg oddechowych.
  • Czekaj na profesjonalną pomoc medyczną – gdy już zjawią się ratownicy medyczni, lekarze itp. t poinformuj o swoich ustaleniach i stanie poszkodowanego, w jaki jego lub ją znalazłeś przed rozpoczęciem pierwszej pomocy.

Źródło: https://www.bhp-center.com.pl/pozycja-boczna-bezpieczna-w-bhp-dlaczego-jest-niezastapiona/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej