Najważniejsza jest świadomość

Od marcu 2023 roku Region Gdański NSZZ „Solidarność” prowadzi drugą edycję projektu „Godna praca to bezpieczna praca”. Projekt finansowany z jest Funduszy Norweskich i dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach projektu zorganizowana została konferencja zatytułowana „Współczesne uwarunkowania bezpiecznej pracy”. Wydarzenie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, wzięło w nim udział ponad 300 osób.

O podsumowanie konferencji „Współczesne uwarunkowania bezpiecznej pracy” redaktor Radia Gdańsk Tomasz Sosnowski spytał przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztofa Doślę.

– Była bardzo duża frekwencja na konferencji o współczesnych uwarunkowaniach bezpiecznej pracy.

– To bardzo cieszy, bo tematyka jest ważna i interesująca. Myślę, że tutaj osoby prelegentów, naprawdę wybitnych postaci prawa pracy, ale też i praktyków z inspekcji pracy są magnesem ściągającym. To zainteresowanie pokazuje też, że jest wiele niedoskonałości związanych z funkcjonowaniem prawa i wiele niedoskonałości związanych z funkcjonowaniem przepisów BHP. Przepisy są dobre, tylko ich funkcjonowanie czasami pozostawia wiele do życzenia, tak naprawdę ich stosowanie i egzekucja.

– Jaką rolę odgrywa taka konferencja w działaniach, o których pan mówi?

– Po pierwsze chcemy, aby była to rola świadomościowa, czyli żeby szeroki krąg osób dowiedział się o nowych wyzwaniach jakie pojawiają się na obecnym rynku pracy. Podczas konferencji w bardzo przystępny sposób przedstawiono przepisy prawne, które regulują te bardzo interesujące obszary. Choćby jak powołać społecznego inspektora pracy w zakładzie. Najważniejsze jest działanie na świadomość, ta przekazywana wiedza przekłada się na praktykę, więc zdarzeń wypadkowych tych najgorszych, czyli wypadków ciężkich i śmiertelnych będzie coraz mniej. Statystyki nam pokazują, że ich liczba maleje, to jest związane nie tylko z tym, że coraz lepiej mamy wyposażone stanowiska pracy, zakłady pracy są na coraz wyższym poziomie technicznym i technologicznym, ale też jest coraz większa świadomość przepisów, które normują środowisko pracy, w tym tych przepisów niezwykle ważnych, jakimi są przepisy BHP. Każde takie działanie, konferencja czy przekaz w Radiu Gdańsk, za co bardzo dziękuję, pozwala wielu osobom poznać tematykę BHP, być może dowiedzieć się czegoś, czego do tej pory nie wiedziały, i oby to pozwoliło uniknąć takich zdarzeń, o których nie chcielibyśmy, aby miały miejsce. My chcemy, aby każdy, kto pracuje, zarabia na życie swoje i swojej rodziny mógł później, zamiast chodzić po lekarzach lub leżeć w szpitalu mógł korzystać z tego, co wypracował i cieszyć się życiem. Cieszyć się z tego, że pracuje, a nie wspominać tego jako etap zamknięty przebywając na rencie, albo pogrążona w żałobie rodzina. Tak jak słyszymy, w ubiegłym roku miało miejsce  blisko 300 śmiertelnych wypadków przy pracy. Warto to akcentować, ale  to są tylko i wyłącznie przypadki, które mogła ewidencjonować Państwowa Inspekcja Pracy. Nie ma tu przypadków śmierci w jednoosobowej działalności gospodarczej, bo tym z mocy przepisów Państwowa Inspekcja Pracy się nie zajmuje. Więc skala zjawiska na pewno jest większa. Warto sobie uświadomić, że codziennie w Polsce przy wykonywaniu pracy ginie człowiek. Zróbmy wszystko, aby liczba ginących przy pracy zdecydowanie się zmniejszyła. Nasza konferencja służyła właśnie uświadamianiu możliwości i sposobów działania.

Partnerem merytorycznym audycji jest Region Gdański NSZZ „Solidarność”. Jest ona realizowana w ramach drugiej edycji projektu „Godna praca to bezpieczna praca”.

Projekt „Godna praca to bezpieczna praca” druga edycja, otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej