Z jaki typami osób warto się przyjaźnić w pracy?

Budowanie relacji w miejscu pracy nie jest łatwe, zwłaszcza teraz, gdy w wielu firmach pracuje się zdalnie lub hybrydowo. Przyjaciele w pracy są jednak ważniejsi, niż mogłoby się wydawać. O pewne znajomości warto przy tym dbać szczególnie, bo mogą mieć znaczący wpływ na nasze poczucie szczęścia i karierę.

Zacznijmy od stwierdzenia oczywistego faktu: nikogo nie można zmusić do przyjaźni. Tego typu relacje kształtują się naturalnie – w wyniku autentycznego zainteresowania i otwartości na drugą osobę. Nikt nie robi przecież castingów na przyjaciół. Nie dzieje się to ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym.

Przyjaźń w miejscu pracy daje poczucie przynależności, zapobiega wykluczeniu czy izolacji, sprzyja większemu zaangażowaniu, kształtuje odczuwanie satysfakcji zawodowej, a także minimalizuje skutki stresu. Wpływa na doświadczanie zadowolenia z pracy, co przekłada się na to, że chętniej wykonujemy zadania. Stanowi ogromną pomoc, wsparcie, szczególnie w trudnych momentach. Doświadczanie wsparcia zmniejsza poziom stresu związanego z wykonywaniem codziennych obowiązków – wyjaśniła w rozmowie z money.pl Marta Drinčić, psycholożka, ekspertka Helping Hand.

Jak czytamy w serwisie Fortune, według Danielle Bayard Jackson, trenerki przyjaźni, o pewne znajomości w pracy warto dbać szczególnie. Są bowiem osoby, z którymi budowanie relacji „opłaca się” wyjątkowo. Dodajmy, że nie chodzi tu o zimną kalkulację i wyrachowanie w dobieraniu kolegów z myślą na przykład o przyszłym awansie. Chodzi o uświadomienie sobie, że jeśli są obok tacy ludzie, którzy mają na nas dobry wpływ, to warto utrzymywać z nimi regularny kontakt.

Oto trzy typy osób, które – według ekspertki – mogą okazać się szczególnie ważne w twoim życiu zawodowym:

• Dopingujący

Dopingującym w twojej firmie jest ktoś, kto zawsze z entuzjazmem świętuje sukcesy innych. Za każdym razem pogratuluje ci ukończenia projektu. Wyrazi też uznanie, gdy przedstawisz trafiony pomysł na spotkaniu. Dopingujący jest zwykle otwarty i rozmowny, szczerze troszczy się o samopoczucie i sukcesy innych. Jak twierdzi Jackson, osoby te „mają cechy, których szukasz w przyjacielu z pracy”. Ekspert zauważa, że dopingujący to przyjaciel, któremu możesz zaufać, dzieląc z nim swoje osiągnięcia. Chce, żebyś dobrze wypadł, bo nie czuje potrzeby rywalizacji.

• Optymista

Jeśli możesz w pracy liczyć na wsparcie optymisty, będzie to miało na ciebie dobry wpływ. To osoba, która zmotywuje cię do działania nawet w obliczu niepowodzeń. Na takim przyjacielu możesz polegać w różnych sytuacjach, np. gdy potrzebujesz wsparcia, pracując nad ważnym projektem, lub gdy czeka cię trudna rozmowa szefem – czytamy w Fortune.

• Wrażliwy obserwator

Osoby o wysokiej wrażliwości są niezwykle spostrzegawczymi obserwatorami. Potrafią wyczuć dynamikę oraz dostrzec detale, które innym zwykle umykają.

Choć większość wysoce wrażliwych osób to introwertycy, nie oznacza to koniecznie, że nie są otwarci na znajomości. Potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi, ponieważ są empatyczni i mogą pomóc ludziom w radzeniu sobie z emocjami i wyzwaniami.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/trzy-typy-osob-z-ktorymi-warto-przyjaznic-sie-w-pracy-pomoze-ci-to-w-karierze-6924503977020032a.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”