W wieku 77 lat zmarł Lech Sobieszek, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lecha Sobieszka, działacza „Solidarności”, członka Klubu „Gazety Polskiej” w Bostonie, honorowego obywatela Gdańska. Odszedł tuż przed Świętami 23 grudnia ub.r.

Lech Sobieszek. Zdjęcie ze zbiorów IPN

Lech Sobieszek urodził się 23 października 1945 r. w Wałbrzychu, jako syn Adama i Wandy. Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Mechanizacji Rolnictwa w Ziębicach oraz odbyciu zasadniczej służby wojskowej, podjął pracę we Wrocławskiej Fabryce Urządzeń Mechanicznych. Następnie pracował w puławskich Zakładach Azotowych, a od 1970 r. w gdańskim Przedsiębiorstwie Przemysłowo-Handlowym Siarkopol, gdzie w latach 1971-1974 wchodził w skład zakładowej Rady Robotniczej.

W sierpniu 1980 r. wziął udział w strajku, został też wybrany wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego oraz delegatem i członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.

Od września 1980 r. dział w strukturach „Solidarności”. Jako członek Prezydium MKZ Gdańsk odpowiadał m.in. za kontakty z zakładami, sprawy interwencyjne i działalność cenzury. Pełnił także obowiązki sekretarza Tymczasowej Komisji Rewizyjnej. W 1981 roku wziął udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów.

W stanie wojennym współpracował z podziemiem solidarnościowym i ukrywał się przed funkcjonariuszami władzy. W 1982 r. został zwolniony z pracy. 17 października 1985 r. został aresztowany i osadzony w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku. 11 kwietnia 1986 r. skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności, jednak po 5 dniach został zwolniony. Od 1987 r. przebywał na emigracji w USA. Osiadł pod Bostonem. 

Pomiędzy 11 września 1981 r. a 5 października 1988 r. był rozpracowywany przez Wydział III A Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej/Inspektorat 2 Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku w ramach sprawy o krypt. „Orzeł/Kibic”.

W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Miał trójkę dzieci i dwoje wnucząt. Zmarł w swoim domu 23 grudnia 2022 r.

Biogram zmarłego dostępny jest na stronie Encyklopedii Solidarności.

Źródło: IPN

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej