Odeszła Alicja Jarosz, społeczna inspektor pracy, oddany związkowiec

Odeszła od nas w nocy z 29 na 30 maja br. – po długiej i ciężkiej chorobie śp. Alicja Jarosz, społeczna inspektor pracy w Flextronics International Poland w Tczewie, oddana ludziom działaczka NSZZ „Solidarność”, członkini Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i delegatka na regionalne WZD. W czerwcu br. na naszym związkowym zebraniu jej zabraknie.

– Była silną osobowością, jednocześnie niezwykle wrażliwą na ludzie problemy. Była tam, gdzie komuś działa się krzywda. Nawet zdarzało się, że ją przestrzegałem, by nie angażowała się aż tak silnie, tak emocjonalnie. Będzie nam jej brakowało w codziennej związkowej pracy, w której kontakt osobisty z pracownikiem jest najważniejszy. Trudno, jakoś musimy sobie poradzić z tą stratą. Rodzinie przekazuję nasze, związkowe wyrazy współczucia  – mówi Wojciech Kleina, kierownik Oddziału ZRG NSZZ „S” w Tczewie.

Za swój profesjonalizm i zaangażowanie w ochronę praw pracowniczych i bhp była wielokrotnie nagradzania przez Państwową Inspekcję Pracy, m.in. jako laureatka Konkursu „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy” – edycja 2021 r.

– Jako społeczna inspekcja pracy mogę reagować tylko wówczas, gdy łamane jest prawo pracy, zakładowy regulamin albo instrukcje stanowiskowe. Kierujemy się zdrowym rozsądkiem i naszym celem nie jest atak na pracodawcę, ale rozwiązywanie problemów na drodze polubownej. Do dyspozycji mamy narzędzia prawne jakimi są zalecenia dla pracodawcy dotyczące podjęcia lub zaprzestania określonych działań. Ważne są zagadnienia związane z poziomem płac i ich zróżnicowaniem w zależności od jakości pracy i doświadczeniem oraz brakiem komunikacji pomiędzy przełożonymi a pracownikami. Czasem jest ona na dobrym poziomie, ale zdarza się również, że kuleje – opowiadała w lutym 2021 r. na naszych łamach o swoich zadaniach i zaangażowaniu.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2023 r. Msza święta: w kościele pw. św. Katarzyny w Borętach (za Lisewem, koło Tczewa) o godzinie 13.00.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej