Stażowe coraz bliżej. Wszystkie kluby za dalszymi pracami w Sejmie

Wszystkie kluby parlamentarne pozytywnie oceniły projekty zakładające wprowadzenie tzw. emerytur stażowych.

8 lutego br. w Sejmie odbyło się pierwsze, w tej kadencji, czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli o emeryturach stażowych. Obywatelski projekt opracował NSZZ „S”. Związek zebrał pod nim 235 tys. podpisów. Projekt wpłynął do Sejmu 30 września 2021 r. Nie uległ dyskontynuacji i mógł zostać ponownie skierowany „do czytania” w nowej kadencji.
– To projekt szeroko popierany społecznie, przez związki zawodowe oraz środowiska polityczne. Projekt został napisany przez życie. Przez historię tysięcy osób – argumentował z sejmowej mównicy dr hab. Marcin Zieleniecki, prof. UG, członek rady nadzorczej ZUS, ekspert Krajówki. 

Projekt ustawy, nad którym Sejm rozpoczął prace, umożliwia przejścia na emeryturę  osobom, które mają okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby pod warunkiem, że ta, obliczona w formule zdefiniowanej składki, będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.  
Niemal identyczny, poselski projekt ustawy, do Sejmu wniosła grupa posłów Lewicy.   Emerytura stażowa to wybór, nie obowiązek. Ubezpieczony miałby prawo do dokonania wyboru momentu zakończenia pracy zarobkowej. Aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony legitymujący się dobrym stanem zdrowia mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

– Projekt ustawy, jak również jego uzasadnienie zostały napisane przez życie, przez osobiste historie tysięcy polskich pracowników opisane w listach kierowanych zarówno do władz państwowych, jak i do związków zawodowych z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto w tej sprawie będzie chciał im pomóc – przekonywał Zieleniecki.

Sejm, bez głosu sprzeciwu, skierował (obywatelski i poselski) projekt ustawy o wprowadzeniu emerytury stażowej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Od 1999 r. mamy system zdefiniowanej składki, w którym warunkiem przejścia na emeryturę jest tylko wiek 60 i 65 lat.      

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej