Pracownicy IP Kwidzyn domagają się podwyżek

W środę 19 lutego, dokładnie w samo południe, rozpoczął się protest pracowników IP Kwidzyn.

Organizatorem protestu były 3 organizacje związkowe działające na terenie firmy. Największa – Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność IP Kwidzyn oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników IP Kwidzyn i Związek Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Protestowało ponad 400 pracowników .

Protest był efektem braku porozumienia i przedłużających się negocjacji dotyczących podwyżek płac w zakładzie. Organizacje związkowe wspólnie z pracownikami domagają się podwyżki w kwoce 415 zł, podczas gdy pracodawca proponuje 206 zł.

– Zakładamy, że ta pikieta przyniesie jakiś rezultat, że pracodawca uzna, że pracownicy są zdeterminowani w stawianiu swoich żądań. Chcemy tych podwyżek. Nie wiemy jednak czy ta pikieta w tym pomoże. Jeśli nie, to na kolejną zaprosimy już kolegów z innych zakładów i regionów – mówił Marek Ziarkowski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ Solidarność IP Kwidzyn.  

– To, że dzisiaj jest nas tak dużo pokazuje, że nasze oczekiwania, nasze żądania wzrostu wynagrodzeń są realne i mają podstawy. To nie jest więc tak, że ktoś to sobie wymyślił, chce kogoś zbuntować czy sprowokować. Widać też wyraźnie, że jest to ruch oddolny. Nikt nikogo nie zmuszał do przyjścia. Przeciwnie, część kolegów, którzy chętnie wzięliby udział w takiej manifestacji, muszą wykonywać dzisiaj swoje podstawowe obowiązki – stwierdził Zbigniew Lisewski, zastępca przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ Solidarność IP Kwidzyn.

– Spotkaliśmy się tu po to, żeby pracodawca wiedział, że chcemy za godziwą pracę godziwie zarabiać. Dzisiejszym spotkaniem pokazujemy dyrekcji, że nie zależy nam na zatrzymaniu zakładu. Mogliśmy z tego skorzystać, ale tego nie zrobiliśmy. Mam jednak nadzieję, że jak będzie trzeba to się zjednoczymy – podkreślił z kolei Marek Kordowski, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn.  

(TySol)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej