Praca i algorytmy: warunki pracy za pośrednictwem platform internetowych

Na poniedziałkowym (11 marca br.) posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęto dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.

Celem dyrektywy jest poprawa warunków pracy osób świadczących pracę za pośrednictwem platform internetowych poprzez zapewnienie prawidłowego określenia ich statusu zatrudnienia, promowanie przejrzystości pracy, sprawiedliwości w zarządzaniu algorytmicznym oraz możliwości dochodzenia praw pracowniczych w przypadku ich naruszenia.

– Cieszę się, że udało się wypracować ten kompromis. To ważna i potrzebna dyrektywa, bardzo dobra wiadomość dla milionów osób pracujących za pośrednictwem cyfrowych platform pracy w Unii Europejskiej – uważa Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oceniając efekt posiedzenia Rady EPSCO w Brukseli i dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.

Mowa jest tu m.in. o świadczących popularne również w Polsce usługi dowozu zakupów, jedzenia czy przewozu osób.

– Gospodarka platformowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i może być zjawiskiem pozytywnym. Ale żeby tak było, nie możemy patrzeć tylko na innowacyjność i wygodę zautomatyzowanych systemów i aplikacji. Musimy widzieć przede wszystkim ludzi i ich pracę, zapewnić im odpowiednią ochronę. Nowe technologie powinny być szansą, a nie zagrożeniem, zarówno dla gospodarki jak i pracowników – argumentowała Agnieszka Dziemianowicz–Bąk. 

– My bez zbędnej zwłoki podejmiemy działania przygotowawcze do wdrożenia dyrektywy do prawa polskiego. Mając na uwadze wagę tej tematyki zainicjujemy dyskusję na wczesnym etapie prac w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zapewni to transparentność i możliwość dyskusji w gronie partnerów społecznych – ocenia minister pracy.

Przyjęcie dyrektywy oznacza szereg zmian w prawie i wypracowanie krajowych rozwiązań w zakresie wzruszalnego domniemania istnienia stosunku pracy w zakresie pracy platformowej.

Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wdrożenia tej instytucji do prawa krajowego, nakreślając ogólne wytyczne. Szczegóły muszą być wypracowane w kraju.  

– Jak najszybciej powinniśmy przygotować krajowe przepisy wdrażające tę dyrektywę. Eliminacja patologii w pracy platformowej to wyzwanie i dla rządu, i dla związków zawodowych – wezwał Alfred Bujara, szef „handlowej Solidarności”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej