Odszedł Benedykt XVI Papież

Benedykt XVI nauczał, modlił się i sprawował urząd Głowy Kościoła powszechnego w czasach trudnych dla Kościoła, wymagających odwagi, przenikliwości, prawdy, mądrości i wiary.

Joseph Alois Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. (w Wielką Sobotę) w Marktl am Inn w Bawarii. Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r., rano, o godz. 9.34 w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, który stał się Jego rezydencją od niespodziewanej abdykacji w 2013 r.  Następca św. Jana Pawła II od 19 kwietnia 2005 roku kierował Kościołem katolickim osiem lat do 28 lutego 2013 r.

25 marca 2005 r. kardynał Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary ( (po łacinie Congregatio pro Doctrina Fidei), szedł Drogą Krzyżową w Koloseum, niejako w zastępstwie Jana Pawła II. Modlił się wówczas w przejmujący sposób:

– Panie, tak często Twój Kościół wydaje się nam tonącym okrętem, łodzią, która ze wszystkich stron nabiera wody (…) A Szatan ze śmiechem szydzi, mając nadzieję, że nie dasz już rady podnieść się z tego upadku. Liczy, że powalony upadkiem Twego Kościoła, pozostaniesz na ziemi, pokonany. Ty jednak powstaniesz. Powstałeś, zmartwychwstałeś i możesz dźwignąć także nas. Zbawiaj i uświęcaj Twój Kościół. Zbawiaj i uświęcaj nas wszystkich! – nauczał.   

Benedykt XVI błogosławi wiernych w bazylice św. Piotra

W maju 2006 roku Benedykt XVI w trakcie swojej pielgrzymki do Polski odwiedził Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim. Hasłem, które mu towarzyszyło były słowa „Trwajcie mocni w wierze”.

Trwajcie mocni w wierze, przekazujcie ją waszym dzieciom, dawajcie świadectwo łasce, której doświadczyliście w sposób tak obfity przez działanie Ducha Świętego w waszej historii – nauczał papież Benedykt XVI, a w Częstochowie podkreślił, że „świat i Kościół potrzebują świętych kapłanów”. 

– Bądźcie uważni i wrażliwi na te ślady świętości, które Bóg wam ukaże wśród wiernych. Nie obawiajcie się obowiązków i niespodzianek przyszłości!Nie lękajcie się, że zabraknie wam słów, że spotkacie się z odrzuceniem – powiedział Benedykt XVI.

Przypomnijmy, że Benedykt XVI do kwestii społecznych, politycznych i kryzysu finansowo-ekonomicznego odniósł się w encyklice „Caritas in veritate” z czerwca 2009 r. Dzieło dotyczy perspektyw ludzkości, szans i zagrożeń, jakich doświadczają jednostki i społeczeństwa w dobie globalizacji. Benedykt XVI zaprezentował nauczanie Kościoła o braterstwie i społeczeństwie obywatelskim oraz koncepcję przezwyciężenia kryzysu oraz ograniczeń integralnego rozwoju ludzkości i problemów, jakie generuje rozwój nowoczesnych technologii. Zauważył, że rewolucji można uniknąć, o ile ludzkość zastosuje się do nauczania społecznego Kościoła i stworzy „dobrze wyregulowaną społeczną gospodarkę rynkową”. Tak, aby na nowo odpowiedzieć na pytanie, ile wolnego rynku, a ile państwa? Zysk, choć jest celem ważnym, nie może być jedynym kryterium – rozstrzygającym kryterium pozostać musi człowiek i jego dobro. W „Caritas in veritate” papież napisał o miłości i prawdzie jako wartościach regulujących systemy sprawiedliwości społecznej.  

– Prosimy o Apostolskie Błogosławieństwo, byśmy umieli budować Polskę opartą na fundamencie wartości chrześcijańskich, których tak bardzo obawiają się nowoczesna Europa i świat.  Ojcze Święty, nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niech będą dla nas wszystkich okazją do otwarcia się na drugiego człowieka –  napisali delegaci na XXVI KZD NSZZ „Solidarność” 22 listopada 2012 r. list do Ojca Św. Benedykta XVI.

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbyła 5 stycznia br. na placu św. Piotra.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej